Kızılcaören-Yakakayı demir cevherleşmesi
Kızılcaören iron ores
  1. Tez No: 56933
  2. Yazar: ELVAN ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR SARIİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yörede yapılmış olan jeolojik çalışmalar temel olarak alınmış, çalışma alanının temel olarak üç jeolojik birimden oluştuğu görülmüştür.Bu birimler alttan üste doğru sırasıyla ofiyolitli melanj, mafik ve ultramafik kümülatlar, tektonitlerdir. Demir zuhurları ofiyolitik melanj içinde yan düzenli yataklarına da mercekler biçiminde, 450m uzunluğunda ve 2-8 m genişliğindeki bir alanda kuzeydoğu doğrultulu ve kuzeybatı eğimli bulunmaktadır. Yapılan mineralojik, petrografik incelemelerde Kızılcaören demir zuhurlarının parajenezinde hematit ve limonit (götit) mineralleri yaygın olarak izlenmiştir. Yapılan hesaplamalarla ise %22 Fe tenörlü 10119.9 ton mümkün rezerv hesaplanmıştır. İnceleme alanındaki demir yatakları için, denizaltı ofiyolitik volkanizmasının ortama getirdiği spilitleşen bazaltik magma demirin kaynağı olarak düşünülmüş, pH (=1- 14), Eh(=+2.25,-0.55), T(=25C°'ye kadar) ve PO;l(=10'68-2) koşullan cevherleşmeyi sağlamıştır. Anahtar Kelimeler Melanj Spilit Rezerv Tenor Eh pH Po" 2
Özet (Çeviri)
On the basis of previous studies, three main geological units heve been recognized in the study area. These are, from the base to the top, ofiolitic melange, mafic and ultramafic cumulates and tectonic units. From the bas iron ores take part in ofiolitic melange as lenses.They are about 450m in length and 2-8m in width. They trend in NE direction and dip NW. Mineralogical and petrographic investigations show that the Kızılcaören iron ores contain widespread hematite and limonite (götit) minerals. 1011 9.9 ton possible reserve with %22 grade has been estimated. It is thought that, the source of the iron in the study area is the basaltic magma that came from the deep-sea volcanism and pH(=l-14), Eh(=+2.25,-0.55), T(to=25 °C) and PoC^lO"68'2) conditions formed occuring. Key Words Melange Spilit Reserve Grade Eh pH