International police cooperation in counter-terrorism European Union and Turkey
Terörle mücadelede uluslararası polis işbirliği, Avrupa Birliği ve Türkiye
  1. Tez No: 569371
  2. Yazar: HAYRETTİN DOĞANSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Terörizm, sınırların ortadan kalkmakta olduğu küreselleşen dünyada uluslararası bir hal almıştır. Hem Türkiye de hem Avrupa Birliği ülkelerinde terör olayları meydana gelmekte, terörizmle mücadele ülkelerin gündeminde önemli bir yer teşkil etmektedir. Avrupa da terör eylemi gerçekleştiren eylemcilerin büyük bir çoğunluğunun mülteci ya da yabancı olduğu tespit edilmekle birlikte, Türkiye de terör örgütü kabul edilen örgüt mensuplarının çoğunun da Avrupa ülkelerinde faaliyet gösterdiği görülmektedir. Bu çalışmada polis işbirliği açısından terörizmle mücadelede Türkiye ve Avrupa Birliği'nin durumu, polis işbirliğinin gelişimi ve organizasyonları ile faaliyet alanlarının genel çerçevesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca çalışmada terörizm açısından Türkiye ve Avrupa Birliği'nin genel durumu ile ilgili tespitler de yer almaktadır. Tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Terörizm kavramının kavramsal çerçevesi üzerinde durulmuş genel olarak nedenleri çeşitleri ele alınmış küreselleşme ve terörizm kavramına değinilmiştir. Ayrıca uluslararası polis işbirliği kavramının kavramsal çerçevesi tartışılmış, polis işbirliğinin tarihsel gelişimi ve uluslararası polis işbirliği örgütleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Avrupa Birliği içerisinde terör tipolojisi ve genel terör durumu tartışılmış AB nin terörle mücadele stratejisi ve terörle mücadelede kendi içerisinde işbirliği çalışmaları ve üçüncü ülkelerle işbirliği politikası ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin terörizm durumu ve terörle mücadelede işbirliği çalışmaları ele alınmış AB ve Türkiye arasında polis işbirliği özellikle terörle mücadele açısından değerlendirilmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde, tez çalışmasının temel tartışma konusu olan Terörle mücadelede Uluslararası polis işbirliğinin geliştirilmesi ile ilgili öneriler başlık halinde kısaca ele alınmıştır. Sonuç olarak suç ve suçlularla mücadelede uluslararası polis işbirliğinin rolünün sınırlı olduğu, operasyonel işbirliğinin zayıf kaldığı ve bilgi alışverişinin ötesine geçmediği anlaşılmaktadır. Ayrıca terörizmle mücadelede Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki polis işbirliğinin siyasi ve konjonktürel nedenlerle istenen düzeyde olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Terrorism has become an international phenomenon in the globalizing world where borders have been eliminated. In both Turkey and European Union countries, terrorist incidents occur and the fight against terrorism is an important place on the agenda of the countries. In Europe, a large majority of the activists carrying out terrorist acts are refugees or foreigners. It is seen that the members of the organization which is accepted as terrorist organization in Turkey are active in many European countries. In the thesis, the situation of Turkey and the European Union in the fight against terrorism in terms of police cooperation, the development of police cooperation and the general framework of its activities were discussed. In addition, there are determinations regarding the general situation of Turkey and the European Union in terms of terrorism. Thesis study consists of four main sections. The first part focuses on the conceptual framework of terrorism and discusses the reasons and types of terrorism and globalisation and terrorism. In addition, the conceptual framework of international police cooperation was discussed, focuses on the historical development of police cooperation and international police cooperation organizations. In the second part, the terrorism typology and general terror situation in the European Union were discussed and the EU's anti-terror strategy and cooperation work in the fight against terrorism and cooperation policy with third countries were discussed. In the third part, Turkey's work on terrorism and cooperation in the fight against terrorism was discussed and police cooperation between the EU and Turkey was particularly evaluated in terms of counterterrorism. In the Conclusion and Recommendations section, recommendations on the development of international police cooperation in the fight against terrorism, which is the main topic of the thesis work, are briefly discussed. As a result, the role of international police cooperation in combating crime and criminals seems to be limited. Also co-operation in counter-terrorism seems not to be desired level between Turkey and the European Union because of the political and cyclical reasons.