Fındık kabuklarının yenilebilir enerji kaynağı olarak incelenmesi
Investigation of hazelnut shell as a renewable energy souces
- Tez No: 56941
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN PÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
IV ÖZET Günümüzde enerji gereksinimi, teknoloji ve endüstrinin gelişmesiyle giderek artmakta, bu da sınırlı olan birincil enerji kaynaklarının (petrol, doğal gaz, kömür vb.) giderek azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, günümüzde bu kaynaklardan en ekonomik biçimde yararlanılmasının yanında, bu kaynakların yerini alabilecek, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının araştırılması giderek önem kazanmaktadır. Biyokütle, ülkemizdeki yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklan arasında yakıt ve kimyasal hammadde kaynağı olarak büyük bir potansiyele sahiptir. Biyokütleden termokimyasal dönüşüm prosesleri ve özelikle piroliz yöntemi ile elde edilen sıvı ürün, yüksek enerji içermesi, kolayca depolanabilir, taşınabilir ve ölçülebilir özellikte olması nedeniyle sıvı hidrokarbonlara alternatif oluşturmaktadır. Bu araştırmada yeni ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak, dünya üretim ve dış satımında %75 oranında paya sahip olduğumuz fındık bitkisinin, gıda endüstrisi atığı olan kabuklan seçilmiştir. Fındık kabuklarından termokimyasal yöntemler kullanılarak sıvı ürün elde edilmesi amaçlanmış, bu amaçla fındık kabuklarının sabit yataklı retortta çeşitli proses koşullarında pirolizi gerçekleştirilmiştir. Piroliz işlemlerinin ilk aşaması normal piroliz ortamında(statik) gerçekleştirilmiş ve piroliz sıcaklığı, ısıtma hızı ve parçacık boyutu gibi piroliz değişkenlerinin, piroliz ürün verimlerine etkisi araştırılmıştır. Piroliz çalışmalarının ikinci aşamasında ise, sürükleyici gaz akış hızının etkisi incelenmiş, böylece findik kabuğu için en uygun piroliz koşullan araştırılmıştır. Çalışmalarda elde edilen sıvı ürünün(katran) çeşitli spektroskopik ve kromatografik yöntemlerle yapısı araştırılmıştır. Sıvı ürünün *H NMR, İR spektrumları alınmış, elementel analizi gerçekleştirilmiş ve kalorifik değeri belirlenmiştir. Ayrıca katran; distilasyon ile fraksiyonlarına ayrılmış, fraksiyonların günümüzde yaygın olarak kullanımı olan kerosen ve dizel yakıtla benzetimli distilasyon eğrileri karşılaştırılmıştır. Sıvı ürün sütun kromatografisinde dört farklı fraksiyona ayrılmış, fraksiyonların gaz kromatogramları ve İR spektrumları alınmış, elementel analizleri gerçekleştirilerek molar gösterimleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Several types of renewable energies are destined to play an important role in future energy systems. Biomass for one, has great potential by offering annually renewable sources to replace the liquid hydrocarbons mainly for transportation. The pyrolytic oil is of particular interest since it may be stored and transported, and hence does not have to be used at or near the process plant. The oil may be used directly as a liquid fuel, added to petroleum refinery feedstocks or catalytically upgraded to transport grade fuels. From this point of view, there are a number of waste and biomass sources being considered as potential sources of fuels and chemical feedstocks. The economics for biomass pyrolysis are generally considered to be most favourable for plants which grow abundantly and require little cultivation in arid lands and wastes available in relatively large quantities from agricultural plants, for example, hazelnut shells and sunflower. In this study the pyrolysis of hazelnut shell which is a very important agricultural waste in Turkey, have been conducted in different pyrolysis conditions to investigate the the optimum pyrolysis parameters given maximum oil yield in Heinze retort. Then, the chemical composition of the pyrolytic oil have been investigated using some chromatographic and spectroscopic techniques which are lH NMR, IR, elementel analysis, column chromatography and GC. The oil have compared with the kerosen and diesel, transport fuel produced from crude oil, with simulated distilation.