Motorlu taşıt araçlarının çevreye olan etkileri ile bunların azaltılması çabalarının araştırılması ve alternatif yakıt ve tahrik sistemleri
  1. Tez No: 56942
  2. Yazar: YÜKSEL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, motorlu taşıtlardan kaynaklanan emisyonlar, çevreye olan etkileri, alternatif bir yakıt ve alternatif tahrik sistemleri hakkında bilgiler sunulmaktadır. Bu konular iki ana bölüm altında verilmiştir. Birinci bölümde, motorlu taşıtların emisyonları, emisyonlarının kaynakları ve içerisinde yaşamakta olduğumuz çevreye olan etkileri ile bu emisyonların azaltılması için günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan benzin ve diesel motorları için emisyon kontrol sistemleri hakkında açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde de, yaygın olarak kullanılmakta olan petrole bağımlı motorların emisyonlarını azaltıcı etki yapan alkol karışımı kullanımının motor performansları üzerine etkisi, yine motorlu taşıtlar için petrolden bağımsız alternatif bir yakıt olan hidrojen kullanımının bugün için geçerli avantaj ve dezavantajları ile alternatif tahrik sistemleri özellikle de elektrikle tahrik üzerine bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; the emissions formed by engine vehicles, effects to environment, an alternative fuel and alternative driving systems has been presented. These subjects take place in two main chapters. In the former, emissions in motor vehicles, its sources and effects to environment and in addition to these, emission control systems to make a reduction in emissions in commonly used gasoline and Diesel engines has been considered. In the latter, the effects on engine performance of the use of alcohol mixtures which tend to reduce the emissions on commonly used gasoline dependet engines, the advantages of the use of hydrogen as a gasoline free alternative fuel in motor vehicles and alternative drive systems like electrical drives, has been presented.