Lignin extraction from hazelnut shells
Fındık kabuklarından lignin eldesi
  1. Tez No: 916926
  2. Yazar: ÖZCAN GEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DENİZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarına olan eğilim birkaç on yılda hızla arttı. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak lignoselülozik biyokütle (LB), bolluğu, biyobozunurluğu, kolay ulaşılabilmesi ve metanol, etanol, hidrojen, asetik asit gibi çeşitli katma değerli kimyasallar ve ürünlerden türetilebilmesi nedeniyle çok fazla ilgi görmektedir. Lignoselülozik biyokütle, esas olarak lignin, selüloz ve hemiselüloz olmak üzere üç bileşenden oluşur. Literatürde, ağırlıklı olarak şekerlerden (glikoz) oluşan selüloz moleküllerinin biyopolimer sentezi ile ilişkili olduğu kapsamlı çalışmalarla gösterilmiştir. Selüloz değerlenirken, lignin tarafından üretilen biyo-rafineri operasyonları genellikle ligninin bir atık yan ürün olarak işlenmesi ve ısı, güç kaynağı için yakılmasıyla sonuçlandı. Bununla birlikte, LB'nin değerlendirilmesi, genellikle LB bileşenlerinin enzimatik hidrolize direnci nedeniyle farklı tipte ön muamele yöntemleri gerektirir. Bu inatçılığı ortadan kaldırmak için alkali ön işlem , nispeten düşük lignin içerikli biyokütle, düşük şeker bozunması ve korozif olmayan bir yapıya bağlı olarak sodyum hidroksit (NaOH) ve kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) olarak kullanılır. Buna ek olarak, NaOH özellikle lignin-karbonhidrat kompleksleri arasındaki eter ve ester bağlarını ve lignin moleküllerindeki ester, karbon-karbon bağlarını ayırırken, Ca(OH)2 esas olarak asetil gruplarını uzaklaştırır. Sonraki adım“Enzimatik Hidroliz”olarak adlandırılır ve bu durumda ön işlem görmüş ve nispeten ayrılmış parçalar selülaz enzimi tarafından enzimatik olarak şekerlenir. Bu çalışmada, fındık kabuğu (HS) olarak adlandırılan ham maddeden kullanılmayan lignin ekstraksiyonu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tendency to alternative renewable energy sources rapidly increased during a few decades. As a renewable energy source, lignocellulosic biomass (LB) attracts too much attention due to the abundancy, biodegradability, easy to reach, and can be derived various value-added chemicals and products such as methanol, ethanol, hydrogen, acetic acid. It is mainly composed of three components, namely, lignin, cellulose and hemicellulose. In literature, comprehensive studies are showed that cellulose molecules which composed of mainly sugars (glucose) associated with biopolymers synthesis. While cellulose is valorized, the lignin generated biorefinery operations oftenly resulted as treating a lignin as a waste by-product and burned for heat and power supply. However, the valorization of LB, usually requires different types of pre-treatment methods due to the recalcitrance of the components of LB. In order to eliminate this recalcitrance, alkaline pre-treatment method use as a sodium hydroxide (NaOH) and calcium hydroxide (Ca(OH)2) depending on the effectiveness on relatively low lignin content biomass, low sugar degradation and a non-corrosive nature. In addition that, NaOH particularly cleavages ether and ester bonds between lignin-carbohydrate complexes and the ester, carbon-to-carbon bonds in lignin molecules, while Ca(OH)2 mainly removes acetyl groups. The following step referred as“Enzymatic Hydrolysis”and in this case, pretreated and relatively separated parts are enzymatically saccharrified by cellulase enzyme. In this study, for the extraction of lignin from unused raw material named as hazelnut shells (HS) investigated.