Sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknopedagojik alan bilgisi yeterlilikleri ve Web 2.0 teknolojileri hakkında görüşlerinin incelenmesi
Proficiency of social studies teachers in technopedagogical content knowledge and review of their opinion as to Web 2.0 technologies
  1. Tez No: 569455
  2. Yazar: HİLAL KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterliliklerinin tespit edilmesi ve Web 2.0 teknolojileri hakkında öğretmen görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinin çeşitli ilçelerinde görev yapan sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bütünleştirildiği karma yöntem kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Yeterlilikleri TPAB alt boyutlarına göre incelenmiş ve veriler tablolar halinde verilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin Web 2.0 teknolojilerini kullanım durumları, sıklıkları ve eğitime entegre etme süreci hakkında görüşleri yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular yorumlandığında sosyal bilgiler öğretmenlerinin TPAB alt boyutlarına göre yeterliliklerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte çalışma grubunda yer alan öğretmenlerin Web 2.0 teknolojileri konusunda kendilerini orta derecede yeterli gördükleri bilgisine ulaşılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknolojik uygulamalar konusunda olumlu tutuma sahip oldukları ve bu konuda eğitim almaya istekli oldukları saptanmıştır. Araştırma sonuçlarından elde edilen bulgular doğrultusunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknolojiyi eğitim süreçlerine entegre etmelerine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to establish proficiency of Social Studies teachers in technological pedagogical content knowledge and to review the teachers' opinion as to Web 2.0 technologies. The working group of the research was formed of Social Studies teachers working in various districts of Ankara province. The mixed method in which qualitative and quantitative methods were integrated was used in the research. As data acquisition means,“Technological Pedagogical Content Knowledge Scale”and“Semi-Structured Interview Form”were used. In the quantitative part of the research, the data was analyzed through SPSS software. In the analysis of the qualitative data, however, descriptive analysis was used. Proficiency of Social Studies Teachers in Technological Pedagogical Content Knowledge was examined according to TPACK sub-dimensions and the data was shown in tables. Furthermore, state and frequency of the teachers' use of Web 2.0 technologies and their opinions about the process of integration in teaching were interpreted. When the findings obtained in the research were interpreted, it was found that the Social Studies teachers' proficiency was high according to TPACK subdimensions. However, it was reached the information that the teachers in the working group considered themselves adequate on Web 2.0 technologies. It was established that the Social Studies teachers have positive attitude towards technological practices and are willing to receive training in this subject. In line with the findings obtained from the research results, suggestions are made for the Social Studies teachers on the process of integration of technologies in the education processes.