Sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknopedagojik alan bilgisi ile öğretmen öz yeterlilikleri arasındaki ilişki
The relationship between social studies teacher's technopedagogial content knowledge and teacher self-efficacy
- Tez No: 802581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknopedagojik alan bilgisi ile öğretmen özyeterlilikleri arasındaki ilişkinin araştırılmaıdır. Çalışma da 'ilişkisel tarama modeli' kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılı İstanbul ili MEB'e bağlı bütün ortaokul kademesinde görev yapan sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmuştur. Çalışmada verileri toplama aracı olarak 'kişisel bilgiler formu', 'teknopedagojik alan bilgisi ölçeği' (TPABÖ) (Schmidt vd., 2009) ve 'öğretmen özyeterlilik ölçeği' (ÖYÖ) (Moran ve Woolfolk, 2001) uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS versiyon 26.0 paket program aracılığı ile yapılmıştır. Çalışmada elde edilen verilere bağımsız grup t testi, tek yönlü ANOVA testi, pearson korelasyon testi ve basit regresyon uygulanmıştır. Çalışmanın bulgularına bakıldığında; cinsiyet değişkenine göre TPABÖ anlamlı bir fark saptanamazken, ÖYÖ'ne göre ise anlamlı bir fark saptanmıştır. Bu farkta erkek öğretmenler lehine tespit edilmiştir. Teknopedagojik alan bilgisi ölçeği alt boyutları ile demografik değişkenler arasında cinsiyet ve okulu türüne göre herhangi bir farkın olmadığı tespit edilirken; eğitim durumu, yaş, kıdem yılı ve öğretmenlerin katıldığı eğitim sayısına göre anlamlı fark; öğretmen özyeterlilik alt boyutları ile demografik değişkenler arasında cinsiyet, kıdem yılı ve katıldığı eğitim durumuna göre anlamlı farklar bulunurken; eğitim durumu ve yaş değişkenine göre anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin TPAB, ÖYÖ'ni pozitif yönde orta düzeyde ve anlamlı olarak etkilemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Bilgiler, Teknopedagojik Alan Bilgisi, Öğretmen Özyeterlilikleri
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between social studies teachers' technopedagogical content knowledge and teacher selfefficacy. The 'relational screening model' was used in the study. The study group of the research consisted of social studies teachers working in all secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Istanbul in the 2021- 2022 academic year. In the study, 'personal information form', 'technopedagogical content knowledge scale' (TPACKS) (Schmidt et al., 2009) and 'teacher selfefficacy scale' (SFL) (Moran ve Woolfolk, 2001) were used as data collection tools.. Independent group t test, one-way ANOVA test, Pearson correlation test and simple regression were applied to the data obtained in the study. Considering the findings of the study; While no significant difference was found in TPACK according to gender variable, a significant difference was found according to SCA. This difference was determined in favor of male teachers. While it was determined that there was no difference between the sub-dimensions of the technopedagogical content knowledge scale and the demographic variables according to gender and school type; significant difference according to educational status, age, seniority and number of trainings attended by teachers; While there are significant differences between teacher self-efficacy subdimensions and demographic variables according to gender, years of seniority and education level attended; TPACK of social studies teachers affects SDL positively, moderately and significantly. KEYWORDS: Social Studies, Technopedagogical Content Knowledge, Teacher Qualifications, Self-Sufficiency.