1587 numaralı Rodoscuk (Tekfurdağı) Şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Number of 1587 Rodoscuk (Tekfurdağı) Religious court record transcribtion and analtical
- Tez No: 569457
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Osmanlı sosyal ve ekonomik tarihinin en önemli vesikalarından birisi hiç şüphesiz Şer'iyye sicilleridir. Şer'iyye sicilleri Osmanlı devlet teşkilatını, idari yapısını, anlayabilmemiz için ayrı bir öneme sahiptir. Transkripsiyonunu yapmış olduğumuz 1587 Numaralı Rodoscuk Şer'iyye Sicili hicri 1050 (1640) yılını kapsamaktadır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Osmanlı mahkemesi ve mahkeme görevlileri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Şer'iyye Sicillerinin önemi ve sicillerde yer alan belge çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde 1587 Numaralı Rodoscuk (Tekfurdağı) Şer'iyye Sicilinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise 1587 Numaralı Rodoscuk (Tekirdağ) Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu yapılmıştır. Defter 75 sayfa / 150 varaktan oluşmaktadır. Şer'iyye Sicilinde okunamayan yerler (…) şüpheli okunanlar (?) işareti ile gösterilmiştir. Osmanlı devletinde liman kenti olarak önemli bir konuma sahip olan Rodoscuk'a ait belgeler şehir tarihçiliği ve sosyal hayata dair bilgiler vermektedir. Defterde yer alan belge çeşitlerine baktığımızda çoğu hüccetlerden oluşup, berat, vakfiye, tereke türü belgelerde yer almaktadır
Özet (Çeviri)
One of the most valuable source of the Ottoman social and economic history is clearly court registers. Court Registers are also important for better understanding of the Ottoman legal system and its bureaucracy body. Latinized source of this work is 1587 numbered Court Registers (Şer'iyye Sicilleri) and composes year of 1640 (Hijri 1050). This study divided to four chapters. The first chapter gives brief knowledge on Court Registers and court officers. In the second chapter importance of Court registers have been debated and sorts of documents have been introduced. The third chapter has been paid for evoluation of 1587 numbered Rodoscuk (Tekfurdağı) Court Registers. And in the fourth and last chapter 1587 numbered Court Registers has been Latinized. These registers composed by 75 pages and 150 leafs. During the transcription unreadable words signed by (…) and words which are read with doubts signed by (?). Court Registers of Rodoscuk as a port city of the Ottoman Empire includes data on the city and its social life. Document sorts of the registers are mostly composed by huccets, berats, vakfiyes and terekes