Kamil Kepeci 249 Numaralı Ruûs defteri (996/1587-1588) (S. 2-64) (Tahlil ve metin)
Kamil Kepeci Ruûs Register Numbered 249 (996/1587-1588) (P. 2-64) (Analysis and text)
  1. Tez No: 926592
  2. Yazar: KÜBRA NUR ULUKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Osmanlı Devleti'nde devlet adamlarının tayinleri veya azilleri devletin üst düzey karar organı olan Divan-ı hümayunda alınan kararlar doğrultusunda yapılırdı. Ruûs defteri, ruûs kalemince yazılmış olmakla birlikte Defterhane'de muhafaza edilmiş olan Divan-ı hümayun defterlerinden biridir. Ruûs defteri, Osmanlı bürokrasininde yapılmış yüksek dereceli devlet adamları dışında devlet memurlarının, vakıf görevlilerinin tayin, azil, ibka gibi tevcihatın kayıt altında tutulduğu defterdir. Kendi arasında üç sınıfa ayrılmıştır. Bunlar ruûs kalemince verilen ruûs, ordu tarafından verilen ruûs, sadrazam seferdeyken padişahın merkezde verdiği rikab-ı hümayun ruûsudur. Tez çalışmasında Kamil Kepeci 249 numaralı Ruûs Defteri'nin 2-64 arasındaki sayfalarının transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapılacaktır. Tezimize konu olan bölüm 1587-1588 arasındaki ruûs kayıtlarını kapsamaktadır. Kayıtlarda devlet kademelerindeki görevlilerin tayin ve azillerin nasıl yapıldığı görülmektedir. Osmanlı Devleti'nin bürokratik yapısını ve işleyişini ortaya koymak amacıyla bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, the appointment, appointment and appointment of statesmen or their prisoners were made in accordance with the decisions taken in the high-level decision-making body of the state, Divan-ı humayun. The Ruus notebook is one of the Divan-ı humayun notebooks that were written in the ruus pen and kept in the Bookstore. The Ruus ledger is the notebook in which, except for the high-ranking statesmen made in the Ottoman bureaucracy, the appointment of the foundation officials, the punishment, the disposition such as ibka, is kept under record. It is divided into three classes among itself. These are the ruus given by the spirit pen, the ruus given by the army, and the rikab-ı humayun spirit given by the sultan in the center while the sadrazam was in the campaign. The subject of the thesis study, Kamil Kepeci 249 Ruus Book between 2-64 pages will be transcribed and evaluated. The subject of our thesis covers the ruus records between 1587-1588. This study is carried out in order to reveal information about the appointment, dispensation and how the minors are made and the bureaucratic structure and functioning of the Ottoman State in different state levels.