Kamil Kepeci 249 Numaralı Ruûs Defteri (996/1587-1588) (s. 65-127) (Tahlil ve Metin)
Kamil Kepeci Ruûs Register Numbered 249 (996/1587-1588) (p. 65-127) (Analysis and Text)
- Tez No: 882911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Osmanlı Devleti'nde görevlendirmeler ve atamalar, Divan-ı Hümayun'da alınan kararlar doğrultusunda yapılırdı. Vezirler, beylerbeyleri ve tımar sahipleri dışındaki orta ve alt düzey devlet memurlarının tayin beratları, azil ve ibka tevcihleri Ruus defterlerine işlenirdi. Günümüzde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Arşivi'nde yer alan Ruus Defterleri, XVI. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti'nin merkezi ve taşra teşkilatı hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, Kamil Kepeci 249 Numaralı Ruus Defteri (996/1587-1588) incelenmiştir. Çalışma kapsamında, söz konusu defterin diplomatik özellikleri ve dili ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, defterin transkripsiyonu gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, kimlerin hangi görevlere atandığına ilişkin elde edilen veriler tablo halinde sunulmuştur. İncelenen defterde timar, zeamet, çavuşluk, müteferrika gibi görevlilerin tevcih, azil ve ibka bilgileri yer almaktadır. Ayrıca, görevlilerin çalıştıkları kurumlar, tevcihlerin sebepleri, aldıkları ücretler veya hangi koşullarla atandıkları ve görev yaptıkları kaza, nahiye, karye ve mahalleler hakkında da bilgiler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, assignments and appointments were made in line with the decisions taken at the Divan-ı Hümayun. Appointment certificates, dismissal and release of middle and lower level civil servants other than viziers, beylerbeys and fief holders were recorded in Ruus Books. The Ruus Books, which are now housed in the Archives of the Presidency of the Republic of Turkey, provide important information about the central and provincial organisation of the Ottoman Empire from the 16th century onwards. In this thesis, Kamil Kepeci's Ruus Book No. 249 (996/1587-1588) is analysed. Within the scope of the study, the diplomatic features and language of the book are discussed in detail and the book is transcribed. Afterwards, the data obtained on who was appointed to which positions are presented in tables. The analysed ledger contains information on the appointment, dismissal and release of officials such as timar, zeamet, sergeant, and müteferrika. There is also information on the institutions where the officials worked, the reasons for their appointment, the salaries they received or the conditions under which they were appointed, and the kaza, district, township, township and neighbourhoods where they served.