Komünist rejim döneminde Arnavutluk'ta din politikaları ve günümüzdeki dinî yaşama etkisi
The effect of religious policies during the communist regimeperiod and current religious life in Albania.
  1. Tez No: 569461
  2. Yazar: XHENTİLA TATAJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
1945-1990 yılları arasında Arnavutluk'ta kurulan komünist rejimin Arnavutların yaşamları üzerinde birçok etkisi vardı. Rejimin politik, kültürel ve dini alanlarında sürdürdüğü baskıcı politikalar, Arnavutluk'taki bu rejimin etkilerini görmeye çalışan çeşitli akademisyenler tarafından ele alındı. Bu çalışma, dini alanda komünist rejimin uyguladığı baskıcı politikaların etkileri üzerine odaklanacaktır. Bu yazının altında yatan varsayım Arnavutluk'ta komünist rejim tarafından benimsenen ateist ideolojinin; dini bilginin edinimi, dini ritüeller ve dini uygulamalar üzerinde kısıtlayıcı bir rol oynadığıdır. Ayrıca, Arnavutluk'un totaliter sistemden liberal-demokratik devlet sistemine geçtikten sonra da Arnavutluk'ta dine bugün de ilgisizliğin sürdüğününü var sayıyoruz. Bu varsayımı göstermek, komünizmde din rolünün teorik yönleri ve Arnavutların din ile olan ilişkisini etkileyen faktörler olarak değerlendirilecektir. Daha spesifik olarak, Arnavutların dini kurumlara ne sıklıkta katıldığı, dini kitaplara, dini törenlere ve dini uygulamalara gösterdikleri ilgi görülecektir. Bu çalışmada kullanılan metodoloji, ortaya atılan hipotezi desteklemek için teorik ve ampirik analizleri birleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The communist regime established in Albania during the years 1945-1990 had many impacts on the lives of Albanians. The repressive policies pursued by the regime in the political, cultural, and religious spheres have been dealt by various scholars who seek to see the impacts of this regime in Albania. This study will focus on the impact of the repressive policies undertaken by the communist regime in the religious sphere. The underlying assumption of this study is that the atheistic ideology followed by the communist regime in Albania has curbed the acquisition of religious knowledge and the implementation of rituals and religious practices in the country. Further, the study argues that by changing from the totalitarian system to the system of liberal-democratic states, Albania faces a lack of interest in religion today. To demonstrate this assumption will be considered the theoretical aspects of the role of religion during communism and the factors that have influenced the relationship of Albanians with religion. More specifically, it will be seen how frequently do Albanians attend religious institutions, their interest in religious books, rituals and religious practices. The methodology used in this study combines theoretical and empirical analysis to support the hypothesis raised.