1990 sonrası kosova olaylarında Arnavutluk'un siyasi durumu ve olaylara yaklaşımı: 1990-2010
Political situation of Albania during Kosovo events after 1990's and its approach to these events: 1990-2010
  1. Tez No: 577570
  2. Yazar: JOANA RUÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
1913'ten itibaren Arnavut sorununun çözülmesi kapsamında Kosova önemli bir yere sahiptir. Arnavutlar XX. yüzyılın sonuna gelindiğinde önemli olaylarla karşı karşıya kalmışlardır. Yugoslavya'nın dağılması ile birlikte Kosova'da yaşayan Arnavutlar harekete geçerken, Arnavutluk'ta önemli siyasi değişimler yaşandı. Komünist rejiminin yıkıldığı bir dönemde, demokratik rejim iç çatışmalar ile başladı. Kosova, güçlü bir Arnavutluk devletinin desteğine ihtiyaç duyduğu bir dönemde, Arnavutluk iç sorunları ile uğraşıyordu. Bu olayların incelenmesi, Arnavutluk'un dış politikasında Kosova sorununa karşı yaklaşımının değerlendirilmesi, Balkanlar'da ve Avrupa Birliği siyasetinde Arnavutlar'ın rolü ve önemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Kosovo is an important issue of the Albania problem since 1913. The Albanians were part of important events in the end of XX. century. The Kosovo Albanians began to move on during the disintegration of Yugoslavia. At that time, significant political changes occurred in Albania. The communist regime was destroyed. The democracy began with internal conflicts. Kosovo needed the support of a strong Albanian state. Unfortunately, Albania was dealing with internal issues. In this study we will analyse these events, approach of Albania on Kosovo case, and the role and importance of Albanians in the Balkans and European Union politics.