Suriye krizi'nin Türkiye'nin göç politikasına etkisi
The impact of the Syrian crisis on Turkey's migration policy
- Tez No: 569462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF BAĞBAŞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma, 2011 yılında Suriye'de başlayan kriz neticesinde Türkiye'ye yönelen kitlesel göçleri ve Türkiye'nin Suriye'den kendi ülke topraklarına gelen kitlesel göçü yönetmek amacıyla üretmiş olduğu göç politikalarını analiz etmektedir. Orta Doğu halklarının demokratik hak arayışlarıyla başlayan Arap Baharı ile birlikte Arap ülkeleri içinde iç karışıklar vücut bulmuştur. Bu arayışlar neticesinde Libya ve Mısır'da Kaddafi ve Mübarek rejimleri devrilirken Suriye'de Esad rejimi geniş kitlelere yayılan halk hareketine rağmen devrilmemiş ve diğer ülkelerden farklı olarak bu isyan uzun yıllara yayılarak bir iç savaşa dönüşmüştür. Suriye'de yaşanan iç savaşta merkezi yönetimin güç kaybetmesinden ötürü oluşan boşluğu sonucu terör örgütleri kendine hareket alanı bulmuştur. Esad rejiminin kendi halkına uygulamış olduğu baskı ve terör örgütlerinin Suriye içerisinde gerçekleştirmiş olduğu saldırılar sonucu Suriye halkı göç yolunu tercih etmiştir. Suriye ile ortak sınırlara sahip Türkiye de bu kitlesel göçe maruz kalmıştır. Çalışmada, öncelikle göç kavramı açıklandıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu tarihten Avrupa Birliği'ne aday ülke statüsü aldığı Helsinki Zirvesi'ne kadar geçen süreç baz alınmış ve bu dönemde Türkiye'ye yönelen kitlesel göçler kronolojik olarak incelenmiştir. Bu göçlere karşı Türkiye'nin izlemiş olduğu politikalara değinilmiştir. Daha sonra Türkiye'nin de taraf olduğu ve göç hususunda temel metinler olan 1951 Cenevre Sözleşmesi ve 1967 New York Protokolü incelenmiştir. Daha sonra Avrupa Birliği'nin aday ülkelere yönelik hazırladığı ilerleme raporları göç ekseninde incelenmiştir Çalışmada sonuç olarak, Suriye krizi incelenmiş ve bu kriz neticesinde Türkiye'ye yönelen kitlesel göçlere bağlı olarak oluşturulan“6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu”ve bu kanuna dayanarak düzenlenen“Geçici Koruma Yönetmeliği”bu bağlamda ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study analyses the mass migration to Turkey as a result of the crisis that began in Syria in 2011 and the migration policies that Turkey produced to manage the mass migration from Syria to the territory of its own country. The Arab Spring, which started with the search for democratic rights of the peoples of the Middle East, has been the result of the internal mix within the Arab countries. As a result of these searches, the Gaddafi and Mubarak regimes in Libya and Egypt, while the Assad regime in Syria, despite the popular movement spread to the masses and the other countries, unlike other countries, this revolt has spread over many years and turned into a civil war. As a result of the emptiness of the central government in the civil war in Syria, the terrorist organizations have found a space for action. As a result of the attacks carried out in Syria by the oppression and terrorist organizations of the Assad regime, the Syrian people preferred the migration route. Turkey and Syria have common border has remained exposed to this mass migration. In the study , after first described the concept of migration from the date of establisment of the Rebuplic of Turkey to the European Union candidate country status by the Helsinki Summit which takes the process is based and in this period mass migrations towards Turkey have been examined chronologically. Policies that have been followed by Turkey aganist this immigrations is mentioned. Afterwwards, the 1951 Geneva Convention and the NewYork Protocol, which are the basic text on migrition, were examined and Turkey is also a party to this basic text. Then, the progress reports prepared by the European Union for the candidate countries were examined on the basis of migration. As a result of the study, Syrian Crisis was examined and depending on the Syrian Crisis as a result of mass migration flows to Turkey created ''Foreigners and International Protection Law No.6458'' and organized on the basis of this law, '' Temporary Protection Directive'' is put forward in this regard.