Hasan Sabbah'ın ortaya çıkışı ve 1258'e kadar siyasi açıdan etkileri
Hasan Sabbah emerge and assassins activite until 1258.
- Tez No: 569481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDOLVAHİD SOOFİZADEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İslam dünyasında dört halife döneminden sonra yaşanan imamet sorunu ayrılıklara yol açmıştır. Bâtınilik de böyle bir ayrılığın sonucunda ortaya çıkmıştır. Bâtınilik ilk yıllarında gizli propagandalar halinde yürütülmüş ve zamanla geniş coğrafyalara yayılmıştır. Bâtıniliğin ya da İsmâililerin en büyük savunucu Hasan Sabbah olmuştur. Alamut'un ele geçirilmesiyle Hasan Sabbah gücüne güç katmış ve kalesinden emirler verdiği fedaileri o dönemin korkulu rüyası olmuştur. Özellikle bu fedailerin işledikleri cinayetler ve düzenledikleri suikastlar o dönemin en büyük devlet adamlarının bile kâbusu olmuştur. Biz bu çalışmamızda İsmâililik kavramı, davet ve propaganda usulleri, Hasan Sabbah'ın tarih sahnesine çıkış süreci, Selçuklular ile mücadeleleri ve Hasan Sabbah'ın halefleri döneminden bahsedeceğiz.
Özet (Çeviri)
Bâtınism emerged as a result of such a separation. In the early years of the battleship, it was carried out in secret propaganda and spread over time to wide geographies. Hasan Sabbah was the greatest advocate of battinism or ism. With the capture of Alamut, Hasan Sabbah added strength to his power and his bouncers, which he gave orders from his castle, became the fearful dream of that period. Especially the murders and assassinations committed by these bouncers were nightmares of even the greatest statesmen of that period. In this study, we will talk about the concept of İsmâilism, invitation and propaganda methods, the process of Hasan Sabbah on the stage of history, the struggles with the Seljuks and the period of the successors of Hasan Sabbah.