Transfer fonksiyonu -hata modelleri ve tasarruf mevduatı faiz oranı ile dolar kuru fiyatları arasındaki ilişkinin tanımlanması ve öngörü amacıyla kullanımı
- Tez No: 56948
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY CANKÜYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, zaman serileri arasındaki ilişkiyi belirleme ve ileriye dönük tahmin (öngörü) amacıyla geliştirilen Transfer Fonksiyonu-Hata Modelleri ele alınmıştır. Altı ay vadeli tasarruf mevduat faiz oranı ve dolar kuru zaman serileri üzerine uygulanmıştır. Çalışmada sırasıyla, önce zaman serisi kavramı incelenmiş; daha sonra zaman serilerinin öngörü amacıyla çözümlemesinde kullanılan araçlar ve bu amaçla kullanılan çok değişkenli zaman serisi çözümleme modelleri ele alınmıştır. Bu modellerden, Transfer Fonksiyonu-Hata Modellerin tanımlanması, parametrelerinin kestirimi, yeterliğinin sınanması ve öngörü amacıyla kullanılması kuramsal olarak ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kaynaklarından alınmış Ocak-1987 / Aralık-1995 dönemine ilişkin altı ay vadeli tasarruf mevduat faiz oranı ve U.S. dolar kuru verileri, aylık dönemlerden oluşan zaman serileri olarak derlenmiş ve bu seriler üzerinde çalışılarak uygun Transfer Fonksiyonu-Hata Modeli belirlenerek, faiz oranı-döviz kuru serileri arasındaki ilişki belirlenmiş ve faiz oranı serisi için öngörülerde bulunulmuştur. Çalışmada uygulamaya ilişkin istatistiksel çözümlerde ve çizimlerde, STATISTICA 4.5 for Windows, SYSTAT 5.01 for Windows ve BMDP for Dos istatistik paket programları kullanılmış ve çalışma, MS Word 7.0 programında yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Transfer Function-Noise Models which were developed for the purpose of defining the relationship between time series and forecasting. The rate interest of the six- month deposit account and the rate of dollar exchange were applied on time series. In this study, respectively, the concept of time series was examined, then the materials used for analysing time series and time series models with multivariates that were used for the purpose of forecasting. Between these models the identification of Transfer Function-Noise Models, the estimation of parameters, the testing of its efficiency and its usage for forecasting were examined theoretically in detail. In the practice part of this study, the rate interest of six-month of deposit account and the rate of U.S. dollar exchange regarding the period between January 1987 and December 1995 which were taken from the sources of The Central Bank of the Turkish Republic were collected as time series consisting of monthly periods and by working on these series, the proper Transfer Function-Noise Model were determined, the relationship between rate interest series and rate of exchange series were defined and some ideas forecast were put forward for the series of rate interests. In this study, STATISTICA 4.5 for Windows, SYSTAT 5.01 for Windows and BMDP for Dos statistics packet programs relating to the application of the statistical analysis and drawings were used and this study was written in MS Word 7. 0 editor program.