Rijit çelik çerçevelerin taşıma gücüne göre bilgisayar destekli tasarımı
Computer aided design of the rigit steel frames according to the plastic analysis
- Tez No: 56951
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Plastik analiz, yapıların akma sonrası kapasitelerini dikkate alır. Böylece yapının düktilitesinden yararlanılmış olunur. Bu yüzden statik olarak yüklenmiş çerçevelerde plastik analiz geleneksel elastik analize göre üstün gözükmektedir. Plastik analiz ayrıca binanın gerçek yıkılması ile ilgili olduğu için elastik analize göre daha gerçekçidir. Bu tip analizde, yapının idealizasyonunun yapının göçme moduna önemli etkisi vardır. Çünkü açıklıkta oluşan mafsallar yapının davranışında önemli değişikliklere neden olurlar. Yapılan bu çalışmada yatay yükler, açıklıklarında düzgün - düzgün olmayan yayılı yükler ile tekil yüklere maruz kalan yapıların bilgisayar ile plastik analizine ilişkin bir metod açıklanmıştır. Yapının her aşamadaki analizi sonlu elemanlar deplasman metodu ile yapılmıştır. Kesme kuvveti, burulma momenti ve eksenel kuvvetlerin etkileri ihmal edilmiştir. Değişik tipte çerçevelerin analizi yapılarak elde edilen sonuçlarla kaynaklarda verilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu sonuçların değişik modeller için değerlendirmesi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Göçme yük çarpanı, elasto - plastik analiz, plastik analiz, plastik göçme, plastik mafsal, çerçeve.
Özet (Çeviri)
Plastic analysis considers the post - yield carrying capacity of structures, thus takes full advantage of ductility. Therefore this type of analysis appears to be superior to conventional elastic analysis when applied to statically loaded structural frames. Plastic analysis is also more realistic than elastic analysis since it is related to the actual collapse of the structure. In this type of analysis the structural idealization has an important effect on the collapse mode of the structure because the formation of span hinges cause a complete change in the behaviour of the structure. In this study a computerized plastic analysis method of plane frames subjected to lateral loads, uniformly and non - uniformly distributed loads, and concentrated loads along the span of the structure is described. The direct stiffness method is used for a step by step analysis of the structure. The effect of shear force, torsional moments and axial loads are ignored. Various frames are analyzed. The results of the analysis are compared with other results taken from literature and they are discussed for different models. Key Words : Collapse Load Factor, Elasto - Plastic Analysis, Plastic Analysis, Plastic Collapse, Plastic Hinge, Frame.