Eskişehir yeraltı suyunun içme ve kullanma suyu olarak yeniden kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the reusage of groundwater in Eskişehir as domestic water
  1. Tez No: 56952
  2. Yazar: MUSTAFA TOMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
IV ÖZET Hızla artan dünya nüfusunun oldukça sınırlı olan doğal kaynaklar üzerinde etkisi giderek artmakta ve gelecek kuşaklara kullanılabilir kaynak, yaşanabilir bir çevre bırakamama endişelerini doğurmaktadır. Bu doğal kaynakların başında tatlı su kaynaklan gelmektedir. Bu nedenle, tatlısu kaynaklarının önemli bir kısmını oluşturan yeraltısularının korunması gerekmektedir. Bu çalışmada, Eskişehir yeraltısuyunun kirlenme düzeyi, kirlenme potansiyeli ve kirliliğin yeraltısuyundaki hareketi incelenmiştir. Eskişehir yeraltısuyunu örnekleme amacıyla, Porsuk çayı ve endüstriyel kuruluşların yakınlarında seçilen yedi adet kuyuya ait 1989-1994 yıllan arasında yapılan 14 gözlem ve 26 kimyasal parametreden oluşan analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Bu kimyasal verilerin içmesuyu standartlarına (TS. 266) uygunluğu araştırılmıştır. Kirlilik parametrelerinin t - dağılımına uygunluğu araştırılmış ve bu modele uygunluğu test edilmiştir. İstatistik analiz sonuçlarına göre yeraltısuyunu kirleten kimyasal parametreler belirlenmiştir. T - dağılımına uymayan parametreler, fenol, mangan, m.alkanite, azot bileşiklerinden (nitrit, nitrat ve amonyak) oluşmaktadır. Eskişehir yeraltısularındaki kirleticilerin büyük bir kısmını azot bileşiklerinin (nitrit, nitrat ve amonyak) oluşturduğu ortaya konmuştur. Yeraltısuyundaki kirliliğin saptanmasıyla birlikte, bu kirliliğin hareketinin incelenebilmesi için matematik model geliştirilmiştir. Bu matematik modelin yapışım oluşturan ve adveksiyon - dispersiyon denklemi olarak bilinen denklemin çözümü iki boyutlu olarak yapılmış ve kirletici konsantrasyon dağılımlarının zaman ve mesafeye göre değişimleri bilgisayar programı yardımıyla belirlenerek kirleticinin hareketi simule edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rapid increase in the world population increasingly effects the limited natural sources. Therefore, there is a worry that there will not be enough resources left for the next generation and the environment will not be suitable for healthy living. For example, one of the problems will be about drinking water sources. Hence, the groundwater which is the most important constituent of fresh water resources must be protected. In this study, contamination level, motion of contamination in the groundwater and the contamination potential of Eskişehir groundwater have been investigated. For the purpose of sampling Eskişehir groundwater, 14 observations were carried out between 1989 and 1994 and 26 chemical data were obtained from seven wells which were chosen near industrial places and Porsuk river. The suitability of these data to the drinking water standart (TS 266) was also examined Whether the contamination parameters satisfied t distribution or not was tested. In addition, the amount of groundwater contamination and contamination types were determined. The parametes not satisfying the model resulted from fenol, mangan, alkalis, nitrogen compounds and ammonia. However, according to statistical analysis it was found that Eskişehir groundwater contained mostly nitrogen compounds and ammonia as contaminants. After the determination of the types of contamination, a mathematical model has been developed for the investigation of the motion of contamination in the groundwater. The distribution of contamination concentration changed with the time and distance were determined using of computer program written on the basis of the model. Finally, using these results transport of contamination in the groundwater has been simulated.