A systematic perspective on supply chain improvement by using lean six sigma and an implementation at a fertilizer company
Tedarik zinciri iyileştirmesine yalın altı sigma kullanımı ile sistematik bir yaklaşım ve bir gübre şirketinde uygulanması
  1. Tez No: 569516
  2. Yazar: BURAK YAKAR
  3. Danışmanlar: DR. CEM ÇAĞRI DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Rekabetçiliğin giderek arttığı günümüz iş dünyasında işletmeler ayakta kalabilmek için süreçlerini durmaksızın gözden geçirmektedir. Süreçlerde gerçekleştirilen küçük iyileştirmeler kimi zaman büyük maliyetleri ortadan kaldırırken kimi zamanda kaliteyi ya da müşteri memnuniyetini artırmaktadır. Süreçlerdeki iyileştirmeyi işletme kültürü haline dönüştürebilenlerin rakiplerine açık ara fark attıkları gözlenmektedir. Yalın Altı Sigma yaklaşımı ise sürekli iyileştirme felsefesini disiplinize ederek birçok başarılı projenin hayata geçirilmesini sağlamıştır. Bu tez çalışmasının amacı, Yalın Altı Sigma araçlarını kullanarak işletmenin tedarik zinciri süreçlerini gözden geçirmek ve mevcut durumun yeterliliğini sorgulamaktır. Şirketin Türkiye genelinde 5 farklı lojistik merkezi ve 2 üretim merkezi ile yüzlerce bayisi bulunmaktadır. İşletmenin tedarik zincirindeki maliyet kalemleri finans sorumluları ile görüşülerek sigorta gideri, depo kirası, finansman gideri ve evsafı bozulan ürünlerin maliyeti olarak sıralanmıştır. Uygulama bölümünde stokta kalma süresini ve stok miktarını azaltmak için TÖAİK (Tanımla, Ölç, Analiz Et, İyileştir, Kontrol) tekniği kullanılmıştır. Tanımla aşamasında sistemin mevcut durumu ortaya çıkarılarak SIPOC aracı ile süreç analiz edilmiş ve CTQ diyagramı çıkarılarak projenin metrikleri belirlenmiştir. Analiz aşamasında Kanban yöntemi kullanılarak ortalama stok miktarı hesaplanmıştır. Projenin uygulanmasıyla 503.858 ton olan ortalama stok miktarı 320.721 tona düşürülerek 80 gün olan stokta kalma süresi 52 güne indirilmiştir. Stok miktarının azaltılmasıyla 22.4 Milyon TL tasarruf sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world where competitiveness is increasing steadily, businesses continuously review their processes in order to survive. Small improvements in processes sometimes eliminate large costs while at the same time increasing quality or customer satisfaction. It is observed that those who convert the improvement of the processes into business culture make a difference to their competitors. The Lean Six Sigma approach has led to the realization of many successful projects by discipline the philosophy of continuous improvement. The purpose of this study is to review the supply chain processes of an enterprise using Lean Six Sigma tools and question the adequacy of the existing situation. The company has hundreds of distributors throughout Turkey with 5 different logistic centers and two production centers. The cost items in the supply chain of the company are discussed with the finance officers and listed as insurance expense, warehouse rent, financial expense and the cost of spoiled goods. In the application section; The DMAIC (Define, Measure, Analyze, Improve, Control) techniques was used to decrease inventory time and inventory amount. By defining the current situation of the system in the Define phase, the process is analyzed with the SIPOC tool and a CTQ diagram is created to determine the project metrics. In the Analyze phase, the average inventory amount is calculated using the Kanban method. The average inventory amount which is 503,858 tons has been decreased to 320,721 tons and the waiting time of the inventory which is 80 days has been reduced to 52 days with the implementation of the project. 22,4 million TRY is saved with the decrease in amount of inventory.