Denizli-Isparta arasındaki geç paleojen-erken neojen istiflerinin jeolojisi ve gelişimindeki tektonik kontrolün incelenmesi
Geology of late paleocene-early neogene sequences between Denizli-Isparta and investigation of tectonic control in their development
- Tez No: 569515
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL SEYİTOĞLU, PROF. DR. VEYSEL IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışma alanı, tektonik açıdan aktif olan GB Anadolu'da Denizli-Isparta arasında yer alır. Bu alanda Oligosen'de Datça-Kale ana ayrılma fayı vasıtası ile KD-GB uzanımlı Datça-Kale-Acı Göl havzası gelişmiştir. Datça-Kale ana ayrılma fayı, Acı Göl'ün güneyinden geçerek kuzeydoğuya doğru uzanır ve yer yer büyüme fayı karakterini gösterir. Daha KD'da Dinar civarında ise, daha genç Dinar fayı tarafından kesildiğinden, fayın izi kaybolur. Havzanın GB kesimindeki istifin faylanmayla eş zamanlı ve Oligosen yaşlı olduğu bilinmesine rağmen, havzanın KD'daki konumu ve fayın KD'daki devamı hakkında günümüze dek herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. KD Datça-Kale-Acı Göl havzasının GD sınırını belirlemek için İnceler-Söğütköy, Atabey ve Yassıören-Yakaköy; KB sınırı ile ilgili ise Cerityayla, Tokça ve Kuzunkaya'da ayrıntılı arazi çalışmaları ve CBS çalışmaları yapılmıştır. Anahtar lokasyonlarda sedimanter birimlerden ölçülü stratigrafik kesitler alınarak, sedimantasyon ile tektonik aktivite arasındaki ilişki belirlenmiştir. Havzanın KB kenarındaki fay düzlemi ölçümleri ve arazi gözlemleri, önceki çalışmalarda belirtilen Oligosen öncesi temel ile Oligosen istif arasındaki bindirmeli sınırların aksine, normal faylı sınırların varlığını göstermektedir. Havzayı GD'dan sınırlayan faylar, KB'ya eğimli ana fayı temsil etmektedir. Elde edilen sonuçlar, Batı Anadolu'nun Oligosen'deki coğrafi konumunu netleştirmesi açısından önemli olmakla beraber, Menderes masifinde baskın olarak gözlenen üst KKD makaslamayı destekleyen modele de uyum sağlar.
Özet (Çeviri)
The study area is located between Denizli and Isparta at the tectonically active SW part of Anatolia. In this area, the NE-SW trending Datça-Kale-Acı Göl basin was developed in the Oligocene with Datça-Kale main breakaway fault. Datça-Kale main breakaway fault, lie to the northeast passing through the south of Acı Göl and shows the character of growth fault locally. In the upnortheast vicinity of Dinar, because of cutting by the Dinar fault, the trace of the fault is lost. Although it is known that the sequence in the SW section of the basin is concurrent with faulting and Oligocene aged, there is no study on the location of the basin in NE and the continuation of the fault in NE until today. Detailed field studies and GIS studies were carried out in İnceler-Söğütköy, Atabey and Yassıören-Yakaköy to determine the SE boundary of the Datça-Kale-Acı Lake basin; also detailed field studies and GIS studies were carried out in Cerityayla, Tokça and Kuzunkaya related to the NW boundary. Measured stratigraphical sections were taken from sedimentary units in key locations and the relationship between sedimentation and tectonic activity were determined. The fault plane measurements and field observations at the NW edge of the basin indicate the presence of normal fault boundaries, unlike the overlapping boundaries between the Oligocene basement and the Oligocene succession, which are mentioned in previous studies. Faults bounding the basin from SE, represent the main fault dipping to NW. The results obtained are important in terms of clarifying the geographic location of Western Anatolia in Oligocene, It is also compatible with to the model that supports the dominant NNE shear observed in the Menderes massif.