Boşanma sürecinde ve/veya boşanmış ailelerde çocuk-anne ilişkilerinin incelenmesi
Examination of child-mother relations in divorce process and/or divorced families
  1. Tez No: 569521
  2. Yazar: MAHİNUR DOĞAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, boşanmış ve boşanma sürecinde olan annelerin çocuklarıyla olan ilişkileri ve bu ilişkilerin demografik değişkenler açısından incelenmesi, aile durumları, çocukların boşanma ile birlikte anneleriyle olan ilişkilerinde meydana gelen değişikliklerin fark edilmesi ve anneyle kişisel ilişki tesisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca çocukların boşanma sürecinde ve sonrasında olası duygu ve davranış sorunlarına yönelik durumun ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, öncelikle İzmir Bayraklı Adliyesi Aile Mahkemeleri'nde boşanma, velayet, velayetin değiştirilmesi, kişisel ilişki tesisi/kişisel ilişkinin düzenlenmesi davaları devam eden 4-6 yaş aralığında çocukları olan anneler araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada“Çocuk-Anababa İlişki Ölçeği (ÇAİÖ)”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmış ve verilerin analizinde Bağımsız Örneklemler için t-testi, One-way Anova, Kruskal Wallis H-testi ve frekans analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, çocuk-anne ilişkisi çocuğun yaşına göre anlamlı farklılık gösterirken, annenin ve çocuğun yaşı, annenin eğitim seviyesi ve boşanma sebepleri gibi değişkenlerin ve ilişki tesisinin çocuk-anne ilişkisi için anlamlı sonuç vermediği bulunmuştur. Ayrıca boşanma süreci ve sonrasında çocuklarda daha çok hırçınlık, küskünlük, depresyon ve tırnak yeme gibi duygu ve davranış problemlerinin oluştuğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Master Thesis, Department of Family Education and Counseling In this study, it is aimed to examine the relationships between the mothers who are divorced / in divorce process and their children, these relations in terms of demographic variables, family situations, and to be aware of the changes occurring in the relations of children with their mothers with divorce. In addition, it was aimed to reveal the situation about possible feelings and behavior problems during and after the divorce. In this context, firstly, the sample of the study consisted of mothers whose children are between 4-6 years of age, whose cases are divorce, custody, change of custody, personal relationship facility / personal relationship regulation in the Family Courts of İzmir Bayraklı Courthouse. In the study, it was used“Child-Parent Relationship Scale (CPRS)”and“Personal Information Form”and t-test, One-way Anova, Kruskal Wallis H-test and frequency analysis were used for independent samples in data analysis. According to the findings of the study, it was found that the child-mother relationship was significantly discrepancy according to the age of the child, the variables such as the age of the mother and the child, the level of education of the mother and the reasons for divorce and relationship facility did not give meaningful results for the child-mother relationship. Also, it was found that emotion and behavior problems such as more indocibility, resentment, depression and nail-biting were formed in children divorce process and then.