Görünüşte ilişkisiz regresyon denklemlerinin kestiriminde kullanılan yöntemlerin etkinliklerinin araştırılması. Türkiye imalat sanayiinde bir uygulama
Researching the efficiency of the methods that are used to estimate seemingly unrelated regression equations
- Tez No: 56954
- Danışmanlar: EMBİYA AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET Bir regresyon denklemine ilişkin hata terimi diğer regresyon denklemlerinin hata terimleri ile ilişkili ise, bu çeşit regresyon denklemleri Görünüşte ilişkisiz Regresyon Denklemleri (GiRD) olarak isimlendirilir. GiRD'ne Sıradan Enküçük Kareler Yöntemi (SEKY) uygulanırsa sapmasız ve tutarlı kestirimler elde edilebilir. Ancak hatalar arasındaki ilişki dikkate alınmadığı için yapılan kestirimler etkin değildir. Bu nedenle GÎRD kestirilirken hatalar arasındaki ilişkiyi de dikkate alan bir kestirim yöntemine başvurulmalıdır. GiRD'nin kestiriminde kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemler içinde en temel olanı Zellner yöntemi ya da diğer adıyla Aitken'in Genelleştirilmiş Enküçük Kareler Yöntemi (GEKY)'dir. SEKY'ne göre daha etkin kestirimler veren bu yöntem hataların aynı zamanda ilişkili olduğunu, ancak otokorelasyon içermediğini varsayar. Oysa GÎRD'ne ilişkin hatalar ayrıt zamanda ilişkili olduğu gibi otokorelasyon da içerebilir. Bu gibi durumlarda parametrelerin etkin kestirimlerini yapabilmek için, otokorelasyonu da hesaba katan farklı kestirim yöntemlerine başvurulmalıdır. Bu kestirim yöntemleri de aslında, otokorelasyon yapısına bağlı olarak dönüştürülmüş denklemler sistemine yine GEKY'nin uygulanmasından ibarettir. Bu doğrultuda çalışmada, ilk olarak GiRD'nin analizinde kullanılan yöntemler tanıtılmış ve bu yöntemlerin etkinlik kazançlarının ne olacağı gösterilmiştir. Daha sonra Türkiye imalat sanayiine ilişkin bir uygulama yapılarak, elde edilen analiz sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY If the disturbance term of a regression equation is related with the disturbance terms of other regression equations, those regression equations are called Seemingly Unrelated Regression Equations (SURE). When Least Square Estimation Method (LSEM) is used to SURE, unbiased and consistent estimates can be obtained. However, since the relationship between disturbance terms is not considered, estimates are not efficient. So, when SURE is being estimated, a method associated with the relationship between the disturbances must be hold. There are various methods that are used to estimate SURE. Among those methods the most common one is Zellner Method, with other words Aitken' s Generalized Least Square Method (GLSM). This method, that gives more efficient estimates, assumes that the disturbances are related but autocorelation is not included. However the disturbances related SURE are not only contemporaneously but also can include autocorelation. In that kind of stuations, to obtain efficient estimates one must consult a method that includes autocorelation. In fact, these estimate methods are the application of GLSM to the translated equations system, related to the autocorelation construction. In this manner, in the research, firstly the methods used in SURE are introduced and what the gain of efficiency of these mehods will be is shown. Then, an application on Turkey's manifacturing industry is performed and the results of the analysis are shown.