Kamu yönetiminde halkla ilişkiler ve Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama merkezi örneği
Public relations in public administration and Trakya University Health Center for Medical Research and Practice
  1. Tez No: 569540
  2. Yazar: SERKAN ÖÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKAN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, genel olarak Kamu Kurumlarında özel olarak da bir örnek olay çalışması olarak seçilen ve sağlık hizmeti sunumu yapan Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezindeki halkla ilişkiler uygulamaları ve kullanılan araçlar tespit edilerek, hastanelerde halkla ilişkilerin yeri ve önemini belirlemeye yöneliktir. Çalışmanın teorik çerçevesini çizebilmek için literatür taraması yapılmıştır. Alan araştırması safhasında ise Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi halkla ilişkiler birimi ile görüşme yapılmış, kurum dışı halkla ilişkiler faaliyetlerine yönelik hasta ve hasta yakınlarının, kurum içi halkla ilişkiler faaliyetlerine yönelik ise çalışanların hastanenin halkla ilişkiler çalışmaları hakkındaki düşünceleri araştırılmıştır. Bu kapsamda gerek hasta ve hasta yakınlarının gerekse hastane çalışanlarının halkla ilişkileri nasıl algıladıklarını ortaya koymak üzere Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinden sağlık hizmeti alan hasta ve hasta yakınları ile hastanede farklı mesleklerden çalışanlara, araştırmacı tarafından geliştirilen sorular sorularak, Hastanenin halkla ilişkiler birimi ve faaliyetleri hakkında bilgisi olup olmadığı ve hastanenin halkla ilişkiler yönelik faaliyetlerini nasıl değerlendirdikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, hastanelerde etkili bir halkla ilişkiler çalışması yapılabilmesine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is aimed at determining the place and importance of public relations in hospitals by identifying the public relations practices and tools used in the Health Research and Application Center of Trakya University, which is selected as a case study in public institutions. A literature review was conducted to form the theoretical framework of the study. In pursuit of literature survey, a field study was conducted in the Health Research and Application Center of Trakya University. The purpose of the field study is twofold. Firstly, it attempts to determine opinions of patients and their relatives on public relations as external public relation activities by having interviews patients and their relatives. Secondly, it aims at exploring employees' opinions on the public relations by having interviews with public relations unit of Health Research and Application Center of Trakya University as in-house public relation activities. In this context, in order to reveal how the patients and their relatives and hospital employees perceive public relations, the questions developed by the researcher were asked to the patients and their relatives who were receiving health care services from Trakya University Health Research and Application Center and to the employees from different units in the hospital whether they had information about the public relations unit and its activities in the hospital and how they evaluated the public relations activities of the hospital. Finally, suggestions were made to make an effective public relations in hospitals.