Ağaç mekân: Henrique Oliveira heykelleri üzerine bir çözümleme
Wooden place: an analysis on Henrique Oliveira's sculptures
- Tez No: 569558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN ERGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, yaşayan bir varlık olarak ağacın mekân içinde sergilenmesinden çok, mekânın işe yaşam alanı oluşturması yaklaşımını irdeleyerek, Henrique Oliveira'nın çalışmaları ile çözümleme kazanmaktır. Mekân konusu Heykel, Enstalasyon ve Mimari gibi üç farklı alanda araştırılarak bu alanlarda kontrplak malzemeyi kullanan belirli sanatçılar ve çalışmaları ile örneklendirilmiştir. Ayrıca bu malzemelerin sık kullanıldığı yapı olan gecekondu ve mekân ilişkisi, Brezilya gecekonduları 'Favelas' olarak sınırlı tutulmuştur. Tezin ikinci bölümünde Henrique Oliveira eserlerinin; teknik ve mekânı incelenecektir. Bu bölümde ayrıca eserlerinin kelime anlamlarından yola çıkarak heykel ve enstalasyonları arasındaki ilişki çözümlenecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to get analysis with Henrique Oliveira's works by means of scrutinizing the approach which is a tree, as a living being, creates and provides an effective living space rather than is exhibited within a place. The subject Place is exemplified with significant artist who use the plywood material in these areas, and their works, by exploring in three different areas as Sculpture, Installation, and Architecture. Besides, the structure shanty house, which is the place of typically used these materials, and spatial relationship is limited with Brezilyaian shanty houses“favelas”. In the second chapter of the thesis, Henrique Oliveira's technique and place will be analysed. In that chapter, the relationship between his sculptures and installations, also based on the word meanings of works, will be construed.