Okul öncesi dönem kavram öğretiminde youtube'un bir eğitim teknolojisi olarak kullanılması
Using youtube as an educational techology for teaching concepts in pre-school
  1. Tez No: 569557
  2. Yazar: ELİF GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİLE ÖZER AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı; teknolojinin okul öncesi dönem çocuklarının kavram kazanımlarına katkısını ortaya çıkarmaktır. Çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde bulunan Yalangoz İlkokulunun anasınıfına devam eden 39 çocuk oluşturmaktadır. Araştırma deneysel desen modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu ve Boehm Okul Öncesi Temel Kavramlar Testi-3 kullanılmıştır. Okul öncesi eğitimde bulunan temel kavramları öğretmek amacıyla videolar hazırlanmıştır. Bu videolar ile YouTube kanalı açılmıştır. Ele alınan YouTube kanalındaki videolar çocuklara izlettirildikten sonra Boehm Okul Öncesi Temel Kavramlar Testi-3 uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda ise deney grubu katılımcıların Boehm Okul Öncesi Kavram Testi-3'ten aldıkları puanlar kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to reveal the contribution of technology to concept acquisition of preschool children. The study group consisted of 39 children attending kindergarten of Yalangoz Primary School in Şehitkamil district of Gaziantep in 2018-2019 academic year. The research was conducted with experimental design model. Demographic Information Form and Boehm Preschool Basic Concepts Test-3 were used as data collection tools. Videos were prepared to teach the basic concepts of preschool education. YouTube channel was opened with these videos. Boehm Preschool Fundamental Concepts Test-3 was applied to the children after watching the YouTube channel videos. As a result of the study, the scores obtained by the experimental group participants from Boehm Preschool Concept Test-3 were found to be higher than the control group.