Dual-fazlı çeliklerin kısa ömürlü yorulması
Dual phase steels of low-cycle fatigue
  1. Tez No: 56958
  2. Yazar: İSMAİL AL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDRET AYDINBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın ilk bölümünde, dual-faz çeliklerin üretimi, özellikleri ve kullanım yerleri tanıtılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; üretilen üç farklı martenzit içerikli dual-faz çelikleri % 0. 5 ve % 1 toplam plastik genleme alanlarında 25-100 ve 200 1/dak frekans değerlerinde kısa ömürlü yorulma deneylerine tabi tutulmuştur. Sonuçta, dual-faz çeliklerinde genleme alanının, martenzit miktarının ve frekansın kısa ömürlü yorulma ömrüne, çatlak başlangıcına ve çatlak ilerleme hızına etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part of this study, information relating to the production, properties and applications of dual-phase steels was given. In the second part, dual-phase steels produced with three different martensite content were low-cycle fatigue tested in % 0. 5 and % 1 plastic strain range under 25-100 and 200 mi n~ x. cycles. As a result, in the dual-phase steels, the ef f ect of plasti o strain range, martensite content and frequency range on low-cycle fatigue life, crack propagation and crack propagation rate were investigated.