Akıcılığa bileşim ve sıcaklığın etkisi ve yapısal inceleme
The Microstructural esearch and the effect composition temperature on the fluidity
  1. Tez No: 56959
  2. Yazar: MEHMET AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; dökümcülükte önemli bir yer tutan akıcılığın incelenmesidir. Teknik uygulamalarda kullanılan metaller sıvı halde belirli durumlarda basit kanunlara göre hareket ederler. İlk olarak sıvıların akıcılığı dinamik olarak birçok denklemle irdelenmiştir. Akıcılık tekniğinin ilkeleri, metal ve cüruf akıcılıkları ve akıcılığı etkileyen faktörler üzerinde belirleyici tanımlamalar getirilmiş ve örnekler verilmiştir. Sıvı metalin döküm kalıbı içinde belirli koşullardaki karmaşık davranışı içersinde, sıcaklık ve bileşimin akıcılığa etkisi teorik olarak incelenmiştir. Sonuç olarak; sıcaklık arttıkça akıcılığın arttığı ve bileşimin akıcılığa etkisinin ise farklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11. ABSTRACT The aim of this study is to investigate the fluidty which play major role in casting. The molten metals used in technical applications behave-in accord with simple laws under certain conditions. At the beginning, the liquid dynamics has been examined by liquid dynamics equations. The descriptions about the principles of fluidity the fluidity of metals and slags and the factors that effect the fluidity has been provided and examples on these subjects has been given. The effect of temperature and the composition on the fluidty of metals has been investigated theoretically where the liquid metal has complex behayiour under certain conditions in the mould. As a result, the fluidty increases as the temperature increases and the effect of composition on the fluidity is different.