Yol güvenliği açısından genç sürücülerin rolünün analizi ve etkin bir modelin geliştirilmesi
Analysis of the role of young drivers from the road safety point of view and developing an efficient model
  1. Tez No: 569611
  2. Yazar: GÖKÇE GÖZÜKIZIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Genç sürücülerin trafik kazalarına karışma sebepleri ve bu kazaların arkasında bulunan ana faktörlerin belirlenmesi, küresel ölçekte bir problem olup bu kazaların gerek sosyal gerekse de ekonomik hayata etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Bu çalışmada 18-25 yaş aralığındaki genç sürücülerin karşılaştıkları kazalar ulusal ölçekte analiz edilmiş ve uluslararası ortak parametreler üzerinden değerlendirilmiştir. Mevcut verilerin geniş kapsamlı içeriğini; anlamlı, kullanışlı ve daha önceden bilinmeyen faydalı bilgi haline getirmek için Veri Madenciliği Yöntemleri kullanılarak detaylı bir analiz yapılmış olup, bu anlamda WEKA yazılımı kullanılmıştır. Birliktelik Kuralları ve diğer ilgili parametreler ışığında, kazaların meydana gelmesinde rol oynayan karşılıklı faktörsel etkilerin değerlendirilmesi ile tez amacı olan kaza sayılarının azaltılmasına dönük sosyal, stratejik, işletimsel ve eğitim içerikli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The reasons for young drivers to be involved in traffic accidents and identification of the main factors behind these accidents are a problem on a global scale since the effects of these accidents on both the social and economic life are undeniable. In this thesis, the accidents encountered by young drivers between the ages of 18 and 25 years old were analysed on a national scale and evaluated through international common parameters. Due to the nature of the extensive content of available data; a detailed analysis has been carried out by using Data Mining Methods in order to obtain useful, meaninful and previously unknown information by employing WEKA software. In the light of Association Rules and other relevant parameters, social, strategical, operational and educational recommendations were made to decrease the number of accidents, in accordance with the purpose of this thesis.