Political economy of communication and alternative media in Turkey: Surviving the whirlpool
İletişimin ekonomi politiği ve Türkiye'de alternatif medya: Girdapta hayatta kalmak
- Tez No: 569610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN CEMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Alternatif medyanın egemen ve kapitalist kitle medya yapısı içerisindeki pozisyonu ekonomi politik disiplini bağlamında bu araştırma boyunca ele alınmaktadır. Dolayısıyla, alternatif medyanın hem gazeteciler ve medya emekçileri hem de okurlar/izleyiciler için arzulanan ideal koşulları sağlayıp sağlamadığını sorgulama merakı, alternatif medyanın ekonomi politiği temalı bu araştırmanın itici motivasyonu olmuştur. Araştırma, alternatif medyanın hayatta kalma savaşı, alternatif medya kurumlarının yapısı, yönetim biçimi, benimsedikleri ekonomik modeller; sendikalaşma, kolektif hareket ve mesleki dayanışma hakkındaki düşünceler; sansür, telif hakları, çalışma koşulları ve iş güvencesizliği gibi endişelerden doğan siyasi ve ekonomik mücadeleler gibi meseleleri sorunsallaştırmaktadır. Önde gelen alternatif medya kurumlarında genel yayın yönetmenliği, editörlük, yazarlık veya yapımcılık gibi farklı rollerde görev alan kişiler ile bu araştırma için yarı-yapılandırılmış birebir görüşmeler yapıldı. Alternatif medyanın yükselişinin ardında yatan nedenlerden, kurumların işleyiş biçimine, editoryal bağımsızlık ve sansüre kadar, iş güvencesizliğini, sürdürülebilir ekonomik model arayışlarını, sendikalaşmayı ve çalışma koşullarını kapsayan dijital emek sorunundan, okur/izler kitle ile aradaki hiyerarşik ilişkiye değin pek çok sorun görüşmelerde ele alındı. Alternatif medyanın problemlerinin kaynağının, medya sahipliği, tek yönlü iletişim ve metalaşma gibi geleneksel ana akım medyanın pratiklerine duyulan değişmez bağlılık olduğu araştırma boyunca anlaşılmıştır. Kısacası, geleneksel ana akım medyanın sorunları Türkiye'deki alternatif medya kuruluşlarında kendini yeniden üretmektedir. Bütün bunlardan hareketle bu araştırma, Türkiye'deki alternatif medyanın anti-kapitalizm odaklı, emeğe, diyaloğa ve eşitliğe dayalı yeni bir medya sistemi oluşturmaktan oldukça uzak olduğu ve bir alternatif yaratamadığı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ways in which alternative media is situated within the capitalist and hegemonic mass media structure from the political economic perspective are examined throughout this dissertation thesis. The curiosity whether alternative media provide the ideal media system for both its employees and the audience has become the triggering motive of this research. The fight for survival of alternative media, the structure of its organizations, their management types, economic models; unionization, collectivity and occupational solidarity; political and economic struggles that emerged out of the concerns regarding to censorship, copyright issues, working conditions and precarity are some of the main problems to have been dealt with. The semi-structured interviews that were conducted with the prominent figures in the sector as the methodology of the research have provided essential input. Starting from the reasons behind the rise of alternative media, the operational structure of the alternative media organizations, editorial independence, and censorship; to the quest for a sustainable economic model, the digital labour issue and the continual hierarchic relationship with the audience are the outlines of this research. It is comprehended that the immutable adherence to the practices of the traditional mainstream media such as the ownership style, one-way communication and commodification appear as the source of the problems of alternative media. In brief, the troubles of the traditional mainstream media seem to reproduce themselves in the alternative media organizations in Turkey. Consequently, this dissertation thesis demonstrates that the alternative media in Turkey is not alternative and it is a long way off establishing a new media system that is founded on the base of labour, dialogue, equality and anti-capitalism.