Ames test yöntemi ile ayrı sentetik quinoxalin türevinin farklı dozlardaki mutajenik aktivitesinin ve mutajenliğinin araştırılması
  1. Tez No: 56962
  2. Yazar: NESLİHAN KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MERCANGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, dört ayrı quinoxalin türevinin ( 6 - nitro - 2,3 - difenil quinoxalin, 2,3 difenil quinoxalin, 2,3 - bis ( p - metoksi fenil ) 6 - nitro quinoxalin, 2,3 bis ( p - metoksi fenil ) quinoxalin ) mutajenik aktivitesi araştırılmıştır. Ames / Salmonella l Mikrozom test yönteminin plak inkorporasyon metodu ile yapılan çalışmada test organizması olarak Salmonella typhimurium 'un TA 98 ve TA 100 mutant suşları kullanılmıştır. Deneyler sonucunda histidin gereksinimi duyan oksotrof mutantlar, test bileşeni etkisi ile histidin yapabilme özelliğini, özellikle TA 98 suşu ile kazanmıştır. Buna göre, kimyasal test bileşenlerimizden üçünün çerçeve kayması şeklinde direkt mutajenik etkili olduğu saptanmıştır. Deneyler, metabolik aktivasyon enzimlerini içeren 3 farklı dozda S9 karışımı ile tekrarlandığında, daha önce tespit edilen revertant koloni sayılarında belirgin bir düşme olmuştur. Böylece, metabolik aktivasyon sonucunda, 3 bileşenin direkt mutajen etkilerini kaybettikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, mutagenic activities of four different quinoxalin 's derivatives ( 6 - nitro - 2,3 - diphenil quinoxalin, 2,3 diphenil quinoxalin, 2,3 - bis ( p - methoxi phenil) 6 - nitro quinoxalin, 2,3 bis ( p - methoxi phenil ) quinoxalin ) has been investigated. The study in which, plate incorporation method of Ames / Salmonella I Microsome is used, the strains of Salmonella typhimurium TA 98 and TA 1 00 have been used as test organisms. As a conclusion of experiments, auxotroph mutants needed histidin have been succeeded in producing its own histidin by by using the effect the test component, espacially by the strain of TA 98. According to three results it was determined that three of our components of chemical tests have direct mutagenic effects in the form of frameshift. When the experiments were applied to the compound three different dozes of S9 which include enzyms of metabolic activation a significant decrease in the number of revertant colonies determined before has been observed. By this way, after metabolic activation it is showed that three components have loosed their direct mutagen effects.