Ucunda kütle bulunan bir eklemli esnek robot kolun modellenmesi ve kontrolü
Modelling and controlofa flexible one-link robot arm with a payload
- Tez No: 56963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN PARTLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ucundaki kütlesi değiştirilebilen bir eklemli esnek robot kolun mo dellenmesi ve kontrolü gerçekleştirilmiştir. Esnek bir sistemin dinamik denklemleri sonsuz boyutlu olarak elde edilmektedir. Son suz boyutlu bir sistem için kontrol tasarımı oldukça zor olduğundan ve sistem içinde belirsizliklere yol açacağından, esnek yapının etkisini göstermek üzere düşük boyutlu bir model kullanılmıştır. Sistemin ölçülemeyen durum değişkenlerinin tahmini değerlerini elde edebilmek için asimptotik bir gözlemleyici tasarlanmıştır. Sistemin mod genlikleri, mod genliklerinin türevleri, pozisyon hatası ve bu hatanın değişim hızı geri beslenerek bir kontrol tasarımı gerçekleştirilmiştir. Durum uzayında gösterilen sistemin kontrol parametrelerinin değerleri belirlenmiş ve sistemin kararlılığı incelenmiştir. Bu çalışmada uç kütlesi aralığı 100 gram- 1000 gram olarak seçilmiş ve bu aralıktaki tüm değerler için sistemin kararlı olduğu görülmüştür. Esnek robot kolun istenen pozisyona küçük salınımlarla ve kısa sürede ulaştığı gözlenmiştir. Ayrıca uç sapması salınımlarının küçük değerlerde olduğu ve bu sapmaların kısa sürede sönümlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study a flexible one-link robot arm with a variable tip mass was modelled. The modelled system has infinite dimension. Since the control of an infinite order system is very difficult and will lead uncertanities, a low order model was used to show the effect of flexible part. An asymptotic state observer was designed to estimate the state variables which can not be measured. A control algorithm was developed using mode amplitudes, derivatives of the mode amplitudes, the position error and the velocity error as feedback signals. Then the values of the control parameters of the state-space model of the system were determined and the stability of the system was determined. In this study the tip mass assumed to change in a range of 100 g -1000 g and it is found that the system is stable for all values in this range. The flexible robot arm reached the desired position with small oscillations in a short time. Also the tip deviation has small oscillations and the oscillations are damped out in a short time.