Eskişehir kent içi toplu taşımacılığnda kullanılacak raylı taşıt özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 56961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KORKUT ARBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
VH1 ÖZET Bu tez çalışmasının amacı Eskişehir şartlarına uygun bir raylı sistem aracı'nda bulunması gereken özelliklerin araştırılmasıdır. Bugün raylı sistemler dünyanın pek çok ülkesinde yoğun kent içi trafiğini rahatlatmak için en uygun çözüm olarak görülmekte ve ekonomik durumun yeterli olduğu pek çok şehirde uygulanmaktadırlar. Bu sistemler oldukça pahalıya mal olduklarından etüd aşaması son derece önemli olup, en uygun özelliklerdeki sistemin belirlenmesine çalışılmalıdır. Bu çalışmada öncelikle Eskişehir' in mevcut coğrafî, ekonomik, nüfus ve ulaşım özellikleri açıklanarak kentin böyle bir sisteme olan ihtiyacı ortaya konulmaya çalışılmış, daha sonra da çeşitli toplu taşın türlerine ait genel özellikler kısaca özetlenerek neden bir raylı sistemin Eskişehir için en uygun çözüm olacağı açıklanmaya çalışılmıştır. Ardından tezin asıl konusunu oluşturan araç ve buna bağlı olarak araçların işleyeceği hat özellikleri, konuyla ilgili standart ve dünya çapındaki mevcut raylı sistem uygulamaların-daki özellikler dikkate alınarak belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Hafif Raylı Sistem, Kent İçi Ulaşım, Tramvay
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT The aim of this study is to examine the properties of Light Railway System vehicle which is suitable for urban public transportation in Eskişehir. Nowadays railway systems are being used widely to solve urban public transportation in the world. This systems are very expensive. Therefore the research phase is very important. The research phase works should be adopted to the aim of determine best system compatible with city conditions. In this study, firstly the reasons of in need of this system are explained via explination of the present situations of geography, economy, population and transportation in Eskişehir. Afterwards, general properties different types of urban public transportation systems are summarized briefly and try to explain“Why Light Railway System is the best solution ?”The main aim of this thesis is consisted of determining vehicle and relatively track properties. To determine them, we refered to existing projects and standarts. Key Words : Light Railway System, Urban Transportation, Tram car