Kırklareli ilinin su kaynakları potansiyelive su tüketimine etki eden faktörler
Water resource potential and the effectsof water consumption of the city Kirklareli̇
- Tez No: 569663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hayatımızın devamı için vazgeçilmez bir unsur olan su, yeri ikame edilemeyen doğal ve kıt bir kaynaktır. Su kaynakları sadece insanoğlu için değil yaşayan tüm canlılar ve Dünya'daki yaşanabilir çevrenin devamı için de önemlidir. Ancak su elde edilişinden kullanıcıya ulaşıncaya kadar farklı biçimlerde kirlenebilmektedir. Özellikle büyük kentler için içme ve kullanma suyu kaynağı olarak kullanılan su havzaları, yoğun kirlenme tehdidi altında bulunmaktadır. Giderek büyüyüp gelişen Kırklareli'nde de su kaynakları kirlenme tehdidi altında bulunmaktadır. Bu çalışmada, Kırklareli ilinin mevcut ve planlanan su kaynakları potansiyelinin değerlendirmesi yapılmıştır. Kırklareli ili civarında bulunan su kaynakları, su toplama havzaları, su kuyuları ve su arıtma tesisleri incelenmiştir. Kırklareli ilinin mevcut ve planlanan su kaynakları potansiyelinin tanımı yapılmış ve Kırklareli ilinin toplam su ihtiyacının 2020 yılı itibariyle 368 577 000 m3/yıl olduğu ve ihtiyaç duyulan suyun temin edilmesinde mevcut, derlenebilir su kaynaklarının toplam kapasitesinin (375 482 000 m3/yıl) bu ihtiyacı emniyetle karşılayabilecek düzeyde olduğu belirlenmiştir. İlave olarak; Kırklareli ilinde yaşayan kişilerin su tüketimi tutum ve davranışlarını belirlemek üzere yüz yüze görüşme esasına dayalı olarak toplam 400 kişi ile anket çalışması yürütülmüştür. Bu 31 soruluk anket ile kişilerin; cinsiyetleri, yaşları, öğrenim durumu, mesleği, kaç yıldır bu ilde ikamet ettikleri, aylık gelir durumları, içme suyu kullanımındaki tercihleri, su tüketim davranışları, su kullanış biçimleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bireysel yaklaşım, farkındalık, memnuniyet ve beklentiler su tüketimini doğrudan etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water, an indispensable element of our life's continuity, is a natural and scarce resource that can not be substituted. Water resources are important not only for human beings but for all living creatures and for the continuation of the livable environment on Earth. However However, it can be contaminated in different ways from obtaining water to reaching the user. Water basins, especially used as drinking and potable water for large cities, are under the threat of heavy contamination. In Kırklareli, which grows and develops, water resources are threatened with pollution. In this study, the existing and planned water resources potential of Kırklareli province has been evaluated. Water resources, water catchment basins, water wells and water treatment facilities in the vicinity of Kırklareli province were investigated. The current and planned water resources potential of the province Kırklareli has been defined and it is estimated that the total water demand of Kırklareli is 368 577 000 m3 / year as of 2020 and that the total capacity of the existing, comprehensible water resources (375 482 000 m3 / year ) is determined to be able to meet this need safely. In addition, a survey was conducted with a total of 400 people based on face to face interview to determine the attitudes and behaviors of the people living in Kırklareli. The factors such as gender, age, educational status, profession and monthly income situation of the participants are asked, additionally how many years they have lived in this place, their preferences about drinking water usage, their peace of mind on using the water in the place they live, how much they pay for water bills are evaluated by a questionnaire of 31 questions. As a result, individual approach, awareness, satisfaction and expectations directly affect water consumption.