Yirce-Bürmece-Kömürsu ve Muratdere orman serileri (Bozöyük-İnegöl arası) flora ve vejetasyonu
  1. Tez No: 56967
  2. Yazar: CENGİZ TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Yirce-Bürmece-Kömürsu ve Muratdere Orman Serileri Çevresi Flora ve Vejetasyonu araştırılmıştır. Çalışma bölgemiz Bozüyük (Bilecik)-înegöl (Bursa) arasında ve 450-1250 m. yükseltilerde yer alır. Çalışma alanı A2-B2 karelerin sınırları içinde bulunmaktadırlar. Araştırma süresince alandan 79 familyaya ait 300 cins ve bu cinslere dahil 506 tür ve türaltı takson tesbit edilmiş olup bunlardan 78'i A2 ve B2 kareleri için yenidir. Bölgede toplam 31 endemik takson belirlenmiş olup endemiz oranı % 6.12' dir. Bununla beraber bölgede yayılış gösteren taksonların floristik bölgelere göre dağilımında ilk sırayı % 13.0 ile Avrupa-Sibirya elementleri almakta, bunu % 10.5 ile Akdeniz, % 7.53 ile Irano-Turan ve % 2.76 ile Öksin elementleri izlemektedir. Araştırma alanının vejetasyonu Braun-Blanquet (1932) metoduna göre çalışılmıştır. Sonuç olarak iki farklı vejetasyon tipine ait sekiz bitki birliği belirlenmiştir. Çayır ve Nemli Dere vejetasyonu ise bitki birlikleri halinde sınıflandırılamamıştır. Araştırma alanında tesbit edilen bitki birlikleri şunlardır; 1. Çalı vejetasyonuna ait birlikler a) Quercus pubescens-Juniperus oxycedrus subsp.oxycedrus Birliği b) Cistus laurifolius-Hieracium pannosum Birliği 2. Orman vejetasyonuna ait birlikler a) Juniperus excelsa-J uniperus foeditissima Birliği b) Quercus cerris subsp. cerris-Argyrolobium bieberstenii Birliği c) Pinus nigra subsp. pallasiana-Stellaria holostea Birliği d) Pinus sylvestr is -Daphne pontica Birliği e) Fagus orientalis-Tracystemon orientalis Birliği f) Abies nordmanniana subsp. bornmülleriana-Fagus orientalis Birliği
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the flora and the vegetation of forest series of Yirce-Bürmece- Kömürsu and Muratdere and it's environs were investigated. Our study area is located between Bozüyük (Bilecik)-İnegöl (Bursa) and 400-1250 m. altitudes. The study area is lying by A2-B2 squares. During the study 300 genus belong to 79 families and 506 species were determined. Among those taxa 78 of them were new records for A2-B2 square. Furthermore 31 endemic taxa wich is founded in the region, the ratio of endemism is 6.12%. Distrubution of the taxa according to floristic area; Europe-Siberian elements were placed in the first order with 13.0%, 10.5% and Mediterranean elements, were second, Irano-Turanien elements followed this order with 7.53%. The vegetation of the study area was studied by the method of Braun-Blanquet (1932). Finally 8 plant associations belong to two different vegetation types were determined. Meadow and Stream vegetation could not be classified at association level.plant associations in the area as a follows: 1. Assosiations belong to shurbs vejetations a) Quercus pubescens- Juniper us oxycedrus subsp. oxycedrus Association b) Cistus laurifolius-Hieracium pannosum Association 2. Assosiations belong to forest vejetations a) Juniperus excelsa-JuniperusfoeditissimaAssocvdtion b) Quercus cerris subsp. cerris-Argyrolobium bieberstenii Association c) Pinus nigra subsp. pallasiana-Stellaria holostea Association d) Pinus sylvestris-Daphne pontica Association e) Fagus orientalis-Tracystemon orientalis Association f) Abies nordmanniana subsp. bommiilleriana-Fagus orientalis Association