Otomotiv endüstrisinde motor malzemelerinin gelişiminin araştırılması
A Research on the development of engine materials in automotive industry
  1. Tez No: 56966
  2. Yazar: MECİT ÖZGÜR YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki esas amaç, motor konstrüktörlerine malzeme seçimi sırasında yardımcı olabilmektir. Konstrüktörün bir motor parçası için malzeme seçerken ne gibi kriterlere dikkat etmesi gerektiği vurgulanmıştır. Genel kriterler şunlardır : parçanın motordaki işlevini sağlayabilmesi için sahip olması gereken özellikler (yük taşıma dayanımı, ısı iletimi, genleşme, kapladığı hacim, vb. ), parçanın işletim sırasında maruz kaldığı durumlar (mekanik yükleme, sıcaklık değişimi, korozyon, aşınma, vb. ), parçadan beklenen ömür, üretim öncesi ve sonrası maliyet, malzemenin kolay bulunabilmesi. Motor parçalarında kullardan malzemeler işletim sırasında veya işletim dışında sürekli olarak fiziksel veya kimyasal etkilere maruzdurlar. Sonuçta malzemede mikro veya makro yapısal bozukluklar oluşabilir. Bunlar yorulma, korozyon, aşınma ve oksitlenme gibi etkiler sonucu meydana gelir. Konstrüktörün, malzeme seçimi sırasında bu gibi etkenlere dikkat etmesi zorunludur. Ayrıca, seçilen malzemenin çeşitli işlemler sonucu özelliklerinin nasıl değiştiğinin bilinmesi gerekir. Örneğin, Şekil 1-18 (c) incelenecek olursa; hassas işlenmiş bir çelik numune 107 çevrimde yaklaşık olarak 42 ksi gerilim taşırken, aynı numune hassas işlenip ayrıca parlatılırsa 107 çevrimde yaklaşık olarak 78 ksi 'lık bir gerilim taşıyabilir. Bu durum, bir yüzey işleminin ne kadar etkin bir rol oynadığım göstermektedir. Bu çalışmada; malzeme seçiminin, yukarıda belirtilen faktörler dikkate alınarak, motor ile ilgili önemli bazı parçalar üzerinde örneklemesi yapılmış ve bu bakımdan konstrüktörlere yardımcı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The target of this study is to help engine designer 's in selecting the right material In this selection, for a given engine part, the answer to the question“What kind of criterias has a designer to take care?”, is given. The general criterias are as follows : general functions of an engine part during the operation (bearing, heat-conducting, expansion, space-filling, etc.), environmental conditions (mechanical loading, temperature and temperature range, corrosion, wear, etc.), life expectancy, cost of the finished and unfinished parts, availability. The materials used in engine parts are always effected by physical and chemical factors. Therefore, some micro and/or macro structural failures in the material could be seen. These are formed by the effects like fatigue, corrosion, wear and oxidation. From this point of view, the designer has to take care these kind of factors. Furthermore, the variation in the material after different treatments has to be known. For example, if Figure 1-18 (c) has been examined, it is clear lo see the importance of an surface heat treatment. In this study; the selection of the appropriate material for a given engine part is modellized with the factors told above and therefore it is aimed to help the designer as much as could be.