A comparative study on polygonal mesh simplification algorithms
Poligonal sadeleştirme algoritmalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 176846
  2. Yazar: MURAT YİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Poligonal yüzey modelleme üç boyutlu nesnelerin modellenmesinde sıkça kullanılanbir yöntemdir. Poligonal yüzey modelleri bilgisayar grafiği, bilgisayarla görme, tıbbigörüntüleme vb. alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, bu modellerinkarmasıklık düzeylerinin gün geçtikçe artması bu modellerin islenmesinde zorluklarçıkarabilmektedir. Poligonal sadelestirme algoritmaları kullanılarak bu modellerinkarmasıklık düzeyleri azaltılabilir. Poligonal yüzey modellerin bir diğer önemliözelliği de modelin yapısının düzgün olup olmadığıdır. Düzgün modellerin düzgünolmayan modellere göre hafızada daha az yer kaplama, daha kolay ve etkili islemegibi birçok avantajı vardır. Bu tez çalısmasında poligonal yüzey modellerinsadelestirilmesinde ve yeniden düzgün olarak modellenmesinde kullanılanalgoritmalar incelenmistir. Yapılan incelemelere ek olarak poligonal modellerinislenmesinde yaygın olarak kullanılan kütüphaneler poligonal sadelestirme açısındankarsılastırılmıstır. Son olarak da dairesel topolojiye sahip olan poligonal yüzeymodellerin yeniden modellenmesi uygulama olarak gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
Polygonal meshes are a common way of representing 3D surface models in manydifferent areas of computer graphics and geometry processing. However, thesemodels are becoming more and more complex which increases the cost of processingthese models. In order to reduce this cost, mesh simplification algorithms aredeveloped. Another important property of a polygonal mesh model is that whether itis regular or not. Regular meshes have many advantages over the irregular ones interms of memory requirements, efficient processing, rendering etc. In this thesiswork, both mesh simplification and regular remeshing algorithms are studied.Moreover, some of the popular mesh libraries are compared with respect to theirapproaches and performance to the mesh simplification. In addition, mesh modelswith disk topology are remeshed and converted to regular ones.