Günümüz sanat üretimlerinde savaş, ölüm, trajedi temalarının kullanımı
Use of themes of war, death, tragedy in contemporary art production
- Tez No: 569703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORGA KANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Savaş, insanlığın var oluşundan günümüze kadar süregelen bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her dönemde ve her coğrafyada kendine has yöntemlerle var olmuş ve var olmaya devam etmektedir. Savaş ve onunla birlikte anılan ölüm ve trajedi temaları, gündelik yaşantımızda ve politik yazında sıklıkla karşımıza çıkan olgular olmasıyla birlikte günümüz sanat üretimlerinde de yoğun bir şekilde kullanılmakta, kavram olarak incelenmektedir. Savaşlarla birlikte ortaya çıkan toplumsal ve kültürel değişimler sanatçıların kendilerini ifade etme şekillerinde etkili olurken aynı zamanda sanatı da şekillendirmiştir. Yaşanan iki dünya savaşının etkileri sanat tarihinde köklü değişiklere neden olmuştur. Özellikle ikinci dünya savaşı sonrasında ortaya çıkan yeni düşünüş ve üretim biçimleri yeni temsil biçimlerinin gelişmesine sebep olmuştur. Çalışmanın amacı, savaş, ölüm ve trajedi temalarının toplumsal etkileri ve bu etkilerin günümüz sanatında yansımalarını ele alan sanatçılar üzerinden okumalar yapmaktır. Bu nedenle birinci bölüm savaş kavramını tarihsel olarak sorgulamakta, Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından günümüze, sanattaki değişimleri ele almaktadır. İkinci bölüm kültürel kimlik bağlamında, günümüzü etkileyen çeşitli travmatik durumlardan bahsedildikten sonra sergi modellerine bakmaktadır. Üçüncü bölüm ise, ele alınan kavramların günümüz sanatındaki yansımalarını, Sejla Kameric, Martha Rosler ve Hale Tenger üzerinden incelemektedir.
Özet (Çeviri)
War has emerged from the existence of humanity until today. It has existed in every period and in every geography with its own methods and continues to exist. The themes of war and the death and tragedy associated with it are used intensively in today's art productions as being the concepts that are frequently encountered in our daily life and political writing and are examined as a concept. The social and cultural changes that have emerged with wars have been influential in the ways in which artists express themselves, while at the same time shaping art. The effects of the two world wars have caused radical changes in art history. Especially after the Second World War, new forms of thinking and production have led to the development of new forms of representation. The aim of the study is to make readings on the social impacts of the themes of war, death and tragedy and on the artists who reflect the effects of these effects in contemporary art. For this reason, the first chapter questions the concept of war historically and examines the changes in art from the First and Second World Wars to the present. The second part looks at the exhibition models in the context of cultural identity, after mentioning the various traumatic situations affecting today. The third part examines the reflections of the concepts in contemporary art through Sejla Kameric, Martha Rosler and Hale Tenger.