The art of crisis: The art scene in Britain during World War I and II and its effects on the post-war art scene until 1960
Kriz sanatı: I. ve II. Dünya Savaşı sırasında Britanya'daki sanat sahnesi ve 1960'a kadar olan süreçteki savaş sonrası sanata etkileri
- Tez No: 743327
- Danışmanlar: DOÇ. BURCU AYAN ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanlığın nesiller boyu karşılaştığı kalıcı ve kapsayıcı krizler, dünyanın her yerinde, sanat sahnesinde tetikleyici ve kaçınılmaz bir etkisi olmuştur. 20. yüzyılın, I. Dünya Savaşı ve II. dönemin belli başlı bazı sanatçılarını belirli bir anlamda Savaş sahnelerine odaklanmaya itmiş ve zaman içinde ve Savaş Sonrası dönemde birçok sanatçıyı bakış açısı, eleştiri ve uygulama konularında etkilemiştir. Avrupa'daki ülkeler arasında önemli bir aktör olan İngiltere ve hükümeti, çeşitli organizasyonlar aracılığıyla, savaş sırasında üretilen sanata planlar geliştirerek, Paul Nash ve Henry Moore dahil olmak üzere İngiltere'deki birçok sanatçının eserlerini sergileyen iyi organize edilmiş bir koleksiyon oluşturmuştur. Britanya'daki Savaş Sonrası Sanat Sahnesi, sanatçıların yaratıcılığa, perspektife zenginlik katan ve dolayısıyla günümüz çağdaş sanatının kökleri haline gelen iki yıkıcı savaşa yaklaşımını temsil ettiğinden, günümüzün Çağdaş Sanatı üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, bu tez, insanlık tarihinin en zorlu dönemlerinden biri olan 20. yüzyılın ilk yarısında İngiltere'deki sanat sahnesindeki ve sanatçılardaki değişimlere ve oluşumlara, sahnedeki değişimlere ve bakış açılarına odaklanmayı amaçlamaktadır. Savaş sonrası 1960'a kadar sanatçıların üretimlerinde dönemin, Britanya halkının ve organizasyonların etkisini ve krizlerin hayal gücünü nasıl zenginleştirdiğini, nihayetinde sosyal bir çatışmanın sonucu olarak yaratıcılığı nasıl tetiklediğini belirtmek için oluşum ve organizasyonların etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Enduring and involving crises that humanity has encountered through generations has always been a triggering and inevitable effect on art scene over the world. Significantly, regarding two major wars WWI and WWII, twentieth century became a nest of extraordinary changes since it did not just move the international capital of arts from Paris to New York City as a result of two wars, but also pushed some major artists to focus on the War scenes and has affected the artists in the Post-War in perspective, criticism, and practice. As a major actor in Europe, Britain and its government interfered by developing the war art schemes, establishing new Committees, Councils, organizations and museums while World War I was still going on, and forming a new committees to create a well-organized collection and exhibiting the works of many artists in Britain. WWI, WWII and The Post War art scene in Britain also had a major impact on today's Contemporary Art, since it has led the establishment of many organizations and exhibitions which represents the artists' reaction on two catastrophic wars by bringing richness to creativity, perspective with educating the society, hence become the roots of today's contemporary art. Thus, this thesis aims to focus on the shifts and establishments in the art scene, regarding the committees, councils, artists and the audience's needs and the role of the Government during the Post-War until 1960 in Britain during one of the roughest eras throughout the history in 20th century and to indicate how crises would enrich imagination and as a result of a social conflict.