Development of hyperspectral image classification algorithms for unmanned aerial vehicles
İnsansız hava araçları için hiperspektral görüntü sınıflandırma algoritmalarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 569717
  2. Yazar: TUĞCAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devreler ve Sistemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hiperspektral görüntüleme birçok dar dalgaboyunda nesnelerden yansıyan ışık spektrumunun ölçümüdür. Hiperspektral görüntülerdeki (HSG) yüksek spektral çözünürlük, arazi örtüsü maddelerinin tanımlanmasını ve ayırt edilmesini sağlar. Bu nedenle de hiperspektral görüntüleme askeri, gözetleme, mineraloji ve tarım gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlarda, bir HSG'nin piksellerinin sınıflandırılması yoğun olarak çalışılmaktadır. Seyrek gösterim tabanlı sınıflandırıcılar, sınıflandırma amaçları için güçlü bir araç olmuştur. Bu sınıflandırıcılar, spektral piksellerin bir eğitim sözlüğünde aynı sınıf etiketine sahip birkaç örnekle gösterilebileceği fikrini kullanır. Son çalışmalar, HSG'de uzamsal bilginin spektral bilgiye ek olarak kullanılmasının sınıflandırma performansını arttırdığını göstermiştir. Bu tez kapsamında, sınıflandırma işleminin başarısını arttırmak için, hem spektral hem de uzamsal bilgiyi kullanan iki yeni seyrek gösterim tabanlı sınıflandırma yöntemi geliştirilmiştir. İlk çalışmada, farklı bölge ölçeklerini kullanarak yerel bir alanda uzamsal bilgi elde etmek için çok ölçekli süperpikseller (ÇÖS'ler) kullanılmıştır. Bu alanlardaki pikseller, seyrek gösterim sınıflandırıcısı ile ortaklaşa sınıflandırılır ve daha sonra sınıflandırma haritaları oluşturulur. Kenarlardaki yanlış sınıflandırmaları düzeltmek için bu sınıflandırma haritalarına rehberli filtre (RF) uygulanır. İkinci çalışmada, test pikseli ile benzer spektral özelliklere sahip olan komşu pikseller, spektral eşleştirme yöntemleri ile seçilmekte ve diğerleri gözardı edilmektedir. Önerilen yöntemlerin uygulanabilirliğini doğrulamak için, performans yaygın olarak kullanılan iki hiperspektral veri setinde değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar, önerilen algoritmaların literatürdeki diğer ilgili yöntemlerle karşılaştırıldığında iyi bir performans sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hyperspectral imaging is the measurement of light spectrum reflected from objects in many narrow wavelengths. High spectral resolution in hyperspectral images (HSIs) allows identification and discrimination of the land-cover materials. Therefore, hyperspectral imaging is used in various fields such as military, surveillance, mineralogy and agriculture. In these fields, classification of the pixels of an HSI is studied extensively. Sparse representation based classifiers have been a powerful tool for the classification purposes. These classifiers use the idea that the spectral pixels can be represented by only a few samples with same class label in a training dictionary. Recent studies have shown that use of spatial information in HSI in addition to spectral information increases the classification performance. In the scope of this thesis, two new sparse representation based classification methods which use both spectral and spatial information have been developed in order to increase the success of classification process. In the first study, multiscale superpixels (MSSs) are utilized to acquire spatial information in a local area using different region scales. Pixels in these areas are jointly classified by sparse representation classifier and then classification maps are formed. Guided filter (GF) is applied on these classification maps to improve the misclassifications near the edges. In the second study, the neighbor pixels having similar spectral characteristics with the test pixel are selected by spectral matching methods and others are ignored. To verify the feasibility of the proposed methods, the performance are evaluated over two widely used hyperspectral data sets. Experimental results demonstrate that the proposed algorithms exhibits good performance compared with other related methods in the literature.