Nikah işlemleri için sağlık raporu almak üzere başvuranların aile planlaması ve üreme sağlığı konusundaki bilgi düzeyi ve beklentilerinin saptanması
Determination of the knowledge and expectations of the applicants about family planning and reproductive health in order to obtain a medical report for the marriageprocedures
  1. Tez No: 569718
  2. Yazar: MERVE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Toplumun temelini oluşturan ailenin tüm bireylerine doğum öncesinden ölüme kadar yaşamın her döneminde sağlık ve danışmanlık hizmeti sunma görevi bulunan aile hekimliği uzmanın sorumluluğu, ailenin kuruluşu ve planlanması aşamasında başlamaktadır. Ülkemizde nikah ve evlilik, bireylerin büyük kısmının aile planlaması (AP), üreme sağlığı konularında danışmanlık hizmetine ilk kez gereksinim duydukları dönemdir. Bu çalışmanın amacı, nikah işlemleri için sağlık raporu almak üzere başvuran kişilerin aile planlaması ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla korunma yolları hakkındaki bilgi düzeylerinin, beklentilerinin saptanması ve yapılacak çalışmalara yönelik öneriler geliştirilmesidir. Çalışmamıza Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne nikah işlemleri için sağlık raporu almak üzere başvuranlardan çalışmaya katılmayı kabul eden 194 gönüllü dahil edildi. Veriler 22 soruluk bir anket ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS for Windows 13.0 programı kullanıldı. Çalışmaya katılanların %46,4'ü kadın, %53,6'sı erkekti. Yaş ortalaması 27,24±6,13'tü. Katılımcıların %25,8'i evlendikten sonra bir, %55,7'si iki çocuk sahibi olmayı planlıyordu. İlk çocuğunu evliliğinin ilk yılında planlayanlar %17,5 iken, %37,6 1-2. yıllarda, %28,9 ise 2-3. yıllarda çocuk sahibi olmayı planlamaktaydı. Katılımcıların %5,1'i hiçbir AP yöntemini bilmediğini ifade ederken, en çok bilinen yöntemler oral kontraseptifler (%75,8) ve kondom (%73,2) idi. Katılımcıların %28,9'u cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (CYBE) koruyan yöntem hakkında 'fikrim yok' ve %66,5 'kondom' yanıtlarını vermişti. En sık kullanılması planlanan yöntemler %35,1 kondom, %34,5 oral kontraseptifler ve %10,3 geri çekme yöntemleriydi. Katılımcılara hakkında daha fazla bilgi almak istedikleri aile planlaması yöntemleri sorulduğunda yalnızca %13,4'ü herhangi bir yöntem hakkında bilgi almak istemediğini belirtmişti. Katılımcıların %76,8'i kullanılacak AP yöntemi hakkında müstakbel eşi ile konuşmuştu. Yöntem seçimi hakkında konuşmuş olan eğitim düzeyi yüksek kişilerin kullanmayı en sık planladıkları yöntem olarak kondom öne çıkmaktaydı. Anketi yanıtlayanların %60,8'i etkili ve uygun en az bir AP yöntemi biliyordu. Yüzde 87,6'sı ise evlilik öncesinde CYBE açısından testlerin yapılmasını uygun buluyordu. Bulguların tümü birlikte değerlendirildiğinde evlenmek üzere olan bireylerin AP hakkında genel bir farkındalığa sahip olmakla birlikte, etkili yöntem seçimi ve CYBE hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülmektedir. Evlilik öncesi sağlık raporu düzenlenmesi sırasında bu konularda danışmanlık hizmeti verilmesi ve isteyen çiftlere CYBE açısından tetkiklerin yapılması uygun bir yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
A family physician's responsibility, who provides health and counseling services to all members of a family from antenatal period to death, begins with organization and planning of the family. In our country most of the people needs counseling about family planning and reproductive health just before marriage for the first time. This study aims to determine the knowledge of people who apply for a health certificate for marriage procedure about family planning and sexually transmitted diseases (STDs). A 22-item questionnaire was applied to 194 volunteers who apply to Antalya Education and Research Hospital Family Physician's Office for a health certificate for marriage procedure. SPSS for Windows 13.0 was used for statistical analysis. The study participants, 46.4% were female and 53.6% male. The mean age was 27,24±6,13. 25,8% were planning to have one, and 55,7% were planning to have two children after marriage. Of the respondents 17,5% were planning to have their first child at the first year of marriage, of 37,6% at 1-2. years, of 28,9% at 2-3. years of marriage. Of participants 5,1% didn't know any family planning method. Oral contraceptives (75,8%) and condom (73,2%) were most commonly known family planning methods. Of 28,9% said that they have no idea about the method to protect from STDs and 66,5% answered as 'condom'. Condom (35,1%), oral contraceptives (34,5%), and coitus interruptus (10,3%) methods were the most preferred methods to be used after marriage. When asked about which family planning method they would like to have more information, only 13,4% answered as 'none'. Of participants 76,8% had a talk with their partners about family planning. The participants who had a talk with their partners about family planning and who have higher education levels were more likely to use condom. Of participants 60,8% knew at least one effective and suitable family planning method and of 87,6% agreed that the STDs tests must be carried out before marriage. As a result we can say that the people who are about to marry have an idea about family planning but they don't have enough information about choice of an effective method and STDs. It would be an appropriate approach giving advices about family planning and reproductive health to the couples who come for health certificate for marriage procedure and tests about sexually transmitted diseases should be performed for couples who want to.