Kauçuk katkı maddelerinin ve kükürtlü vulkanizasyon sistemlerinin ürün özelliklerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 56982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Kauçuk üretiminde, hızlandırıcılar (accelerators), antioksidanlar ve diğer kauçuk kimyasallarının birleşmeleri ve işlenmeleriyle sonuçlanan büyük prosesler ortaya çıkmıştır. Kauçuk sanayiinin ürünleri arasında önemli bir yer tutan vulkanize edilmiş kauçuk bileşiklerinin fiziksel, kimyasal, termodinamik özellikleri, oluşma şekilleri ve kaynakları üzerinde durulmuş; vulkanize kauçuk üretim süreci detaylı bir şekilde tanıtılmış ve ticari olarak üretilen kauçuk yağ keçelerinin üretimdeki bazı parametrelerinin değiştirilmesi ile elde edilecek yeni kopolimerlerin özellikleri tespit edilmiştir. Çalışma süresince gerekli bazı fiziksel özellikler doğrudan tesiste ölçülmüş, çalışmada istenen ürün özelliklerinin ekonomik bir şekilde sağlanabilmesi için kontrolü gereken en önemli parametrelerin, üretim sırasında pişme sıcaklığının ve mastikasyon işleminden sonra, lastik hamuruna ilave edilen katkı maddelerinin karışımdaki oranları olduğu anlaşılmıştır. Bu etkenleri belirleyebilmek amacıyla kauçuk mamulleri üzerinde gerilme-gevşeme, sertlik ve sıcaklık testleri uygulanmıştır. ANAHTAR KELİMELER Kauçukların vulkanizasyonu Polimerizasyon Karışım reçeteleri
Özet (Çeviri)
SUMMARY In rubber production, accelerators, antioxidants and other rubber chemicals are combined and processed. In the products of the rubber industry the physical, chemical, thermodynamic spesifications, formation features and resources are studied and vulcanized rubber production processes are introduced in detail. Changing some parameters from the merchandise product oil-felts, new copolimers features are determined. The needed physical features are determined in the factory. In this study, it is understood that adjusting the baking heat, determination of vulcanization time and the ratios of supplements added to the rubber dough in mastication process. In order to determine these factors, spread-slack, hardness and heat tests are applied on the products of the rubber. KEY WORDS Vulcanization of rubbers Polimerization Prescription of mixture