Günümüz mimarlığında ütopyanın sınırları
The limits of utopia in Today's architecture
  1. Tez No: 56983
  2. Yazar: NURAY AYKUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Kültürel Modernleşme'nin tüm dünyada kendini kabul ettirdiği bir çağda yaşıyoruz. Önemle üzerinde durulması gereken konu ise, ideolojileri tüketerek ilerleyen bu sürecin, 20.yy sonunda geleceğe yönelik beklentileri de tüketmiş gibi görünmesidir. Bu nedenle, bu çalışma geleceğe olan inancın yitirilmesine yolaçan bugünün kurumsallaşmış yapısı karşısında, bugünü değiştiremese bile değiştirmesi gerektiğine inanan ve bu inançla gelecek projeksiyonları ortaya koyan ütopyaların önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Böyle bir çaba ise öncelikle tarih boyunca üretilmiş en kapsamlı ütopyaları vareden Modern dönemin değişen koşullarını ve ideolojisini açıklamayı gerekli kılmaktadır. Çünkü 19.yy ve 20.yy ütopyalarının incelenmesiyle daha da netleşecek olan, öğeleri Modernist paradigmalara bağlı ütopyaların, Modernite'nin temel ilkelerini çizim ve metin aracılığı ile tümel olarak projelendirerek, sayısız gelecek projeksiyonu oluşturduğudur. Öyle ki, ortak paradigmalara yaslandığı halde, farklı ideolojilerin benimsenmesi sonucunda, geleceğe ilişkin farklı fikir yapıları ve önerileri ortaya çıkabilmiştir. Bunlar ütopya bağlamında iki grupta toplanabiliyor: Endüstriyel ve kırsal ütopyalar. Bugünün karamsar hatta nihilizme yolaçan ortamında üretilen güncel ütopik iddiaların sorgulanması sonucunda ise, onların ancak birer yanılsama olduğu gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Sonuç olarak Modernizm'in coşkulu atmosferini yitiren 20.yy sonu dünyası, en azından yakın gelecekte de yeni eleştirel ve ütopik iddiaları geliştiremeyecek gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We are living in a world which accepts Modernity as the main feature of the social and cultural establishment. What has to be discussed here is the fact that the process, which destroyed the ideologies, also annihilated the expectations for a better future. Because of this desperate analysis of the stuation, what is to emphasize the vital importance of Utopias, which posit projections of possible“futures”. Such an intention makes the discussion and assesment of the changing conditions and ideologies of the Modern world., which created the most ambitious Utopias of whole history, an urgent necessity. Because, architectural Utopias, which projected and visualised the fundamentals of Modernity by using combined text and drawing as its- main tools,were firmly based on Modern paradigms. Gn tha other hand, though all the Modern Utopians shared the same paradigms, because of their divenging ideological attitudes, they could easily construct different ideational structures which offered different possible futures. These are grouped in the thesis into two categories as industrial and rural Utopias. A third group consists recent utopic architectural proposals which are created in the pessimistic and almost nihilistic athmosphere of today. However, even in a non-detailed analysis it can be showed that they are mere illusions of Utopian thought rather than“genuine”Utopias. In the last chapter it is concluded that the world now and in the immediate future seems not to be able to construct new critical systems of thought and comprehensive Utopian proposals.