Kütahya yöresi karayosunlarının taksonomik ve ekolojik özellikleri
  1. Tez No: 56981
  2. Yazar: FİLİZ SAVAROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Kütahya yöresinde doğal yayılış gösteren bazı karayosunları üzerinde taksonomik, morfolojik, anatomik ve ekolojik çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonunda, yörede yaygın olarak bulunan, 11 familyaya ait 16 cins ve 27 takson saptanmıştır. Bunlardan Dicranoweisia cirrata, Encalypta vulgaris, Tortula muralis, T. ruraliformis, T. intermedia, T. princeps, T. subulata, T. mucronifolia, Barbuta fallax, Eucladium verticillatum, Tortella tortuosa, Schistidium apocarpum, Grimmia commutata, G. trichophylla, Funaria hygrometrica, Bryum turbinatum, B. capillare, B. caespiticium, Orthotrichum pallens, Leucodon sciuroides, Amblystegium serpens var. juratzkanum, Brachythecium turgidum, Homalothecium sericeum, Hypnum cupressiforme Kütahya için; Orthotrichum pallens B6 karesi için; Brachythecium turgidum'un Türkiye için yeni kayıt olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, taxonomical, morphological, anatomical and ecological investigations carried out on some mosses naturally growing in Kütahya and its environment. As a result of studies, 16 genus and 27 taxa belonging to 11 families occuring to be widespread were determined. 25 new taxa are described from Kütahya: Dicranoweisia cirrata, Encatypta vulgaris, Tortula muralis, T. ruraliformis, T. intermedia, T. princeps, T. subulata, T. mucronifolia, Barbula fallax, Eucladium verticillatum, Tortella tortuosa, Schistidium apocarpum, Grimmia commutata, G. trichophylla, Funaria hygrometrica, Bryum turbinatum, B. capillare, B. caespiticium, Orthotrichum pallens, Leucodon sciuroides, Amblystegium serpens var. juratzkanum, Brachythecium turgidum, Homalothecium sericeum, Hypnum cupressiforme; Brachythecium turgidum is recorded from Turkey for the first time. In addition, Orthotrichum pallens is given as taxson new for Be grid square.