Tokat ili Almus ilçesi tarım işletmelerinin tarımsal yapısı ve mekanizasyon durumu
Agricultural structure and mechanization status of Almus district agricultural facilities in Tokat province
- Tez No: 569861
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TAŞER, DOÇ. DR. HAYRİYE SİBEL GÜLSE BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada Tokat ili Almus ilçesinde mevcut tarım işletmelerinin Tarımsal Mekanizasyon Düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Örnek işletmelerin sayısını belirlemek için Oransal Örnekleme Yöntemi kullanılmıştır. Mevcut 41 köy ve 842 çiftçiden en çok ÇKS dosyası verilen 29 köy belirlenmiş, oransal örnekleme yöntemi kullanılarak % 95 güven ve % 5 sapma ile 119 çiftçi ile anket yapılmasına karar verilmiştir. Oranlarda çiftçilerin traktör sahibi olma durumu dikkate alınmıştır. Araştırmada kullanılan veriler 119 işletmeden yüz yüze anket ve gözlem yolu ile elde edilmiştir. Anket çalışması 2016 yılını kapsamaktadır. Anket çalışmasına dahil edilen köylerden yalnızca Ormandibi köyünde ve Çevreli kasabasında sulu tarım yapılmaktadır. Toplam traktör sayısı 116 adet ve toplam alet-ekipman sayısı 452 adet olarak tespit edilmiştir. İşletme başına düşen traktör sayısı 0.97 adet; işletme başına düşen traktör motor gücü 37.18 kW; ortalama traktör gücü 38.14 kW; traktör başına düşen alet-makine sayısı 4 adet; birim alana düşen traktör motor gücü 10.11 kW/ha; 1000 ha işlenen alana düşen traktör sayısı 265 adet ve bir traktöre düşen işlenen alan 3.77 ha olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the Agricultural Mechanization Level of existing farms in Almus district of Tokat province. Proportional Sampling Method was used to determine the number of sample farms. The 29 villages with the highest number of FRS (Farmer Registiration System) files were identified, within the 41 villages and 842 farmers. it was decided to conduct surveys with 119 farmers with 95% confidence and 5% deviation using proportional sampling method. Proportion of the tractor ownership of the farmers were taken into consideration. Datas used in the research were obtained through face to face surveys and observations from 119 enterprises. Surveys were conducted in 2016. Among the villages within the survey, only irrigated farming is carried out in Ormandibi village and Çevreli town. The total number of tractors were 116 and the total number of tools and equipments were 452. Average number of tractor per farm is 0.97; average tractor power of farm is 37.18 kW; average tractor power is 38.14 kW; The number of tools and machines per tractor is 4; tractor engine power per unit area is 10.11 kW / ha; The number of tractors per 1000 ha is 265 and the cultivated area per tractor was calculated as 3.77 ha.