Üniversite öğrencilerinde romantik ilişki kalitesinin evlilik inançlarına etkisi: Selçuk Üniversitesi örneği
Title of thesis: the effect of romantic relationship quality on marriage beliefs on university students: the case of Selçuk University
  1. Tez No: 569867
  2. Yazar: NUR SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı romantik ilişki yaşayan ya da daha önce yaşamış olan son sınıf öğrencilerin, algıladıkları romantik ilişki kalitesinin evliliğe olan inançlarına etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırma örneklemi, 2018-2019 eğitim öğretim yılı Selçuk Üniversitesinde öğrenim görmekte olan üniversite son sınıf öğrencileri arasından toplam 415 kişiyle tabakalı seçkisiz örnekleme yoluyla seçilmiştir. Çalışma“Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği”ve“Evlilik İlişkisi İnançları Ölçeği”, sosyo-demografik özellikleri içeren anket formuyla birlikte uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere; ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerler, yüzde, korelasyon analizi, regresyon analizi testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin; Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği ile öğrenim gördüğü fakülte, ailenin gelir durumu arasında anlamlı farklılık saptanırken; cinsiyet, aile tipi, anne-baba öğrenim durumu, anne çalışma durumu, kullanılan medya araç süreleri arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Evlilik İlişkisi İnançları Ölçeği ile cinsiyet, baba öğrenim durumu arasında anlamlı farklılık saptanırken; öğrenim görülen fakülte, aile tipi, anne öğrenim durumu, annenin çalışma durumu, ailenin gelir durumu, kullanılan medya araç süreleri arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Araştırmada kullanılan iki ölçek arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir. Bu araştırmadan elde edilen veriler araştırmacı tarafından kodlandıktan sonra SPSS 25.0 paket bilgisayar programına aktarılarak gerekli analizler bu programda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of the quality of the perceived romantic relationship on marriage relationship belief of the senior students currently having a romantic relation or have experienced a romantic relation before evaluation. The samples of the study consist of randomly selected a total of 415 students including senior students studying at Selçuk University in 2018-2019 academic year.Relationship Quality Scale-and“Marriage Relationship Belief Scale”were applied with the questionnaire including socio-demographic features in the study. Average, standard deviation, median, minimum and maximum values, percent, correlation analysis and regression analysis tests were used on the data obtained from the research. While there was significant difference between perceived pomantic relationship quality scale and the faculty they attend and income status of the family, there was no significant difference between gender, family type, parent education status, working status of mother, family income status, duration of using media tools. While there was significant relationship between marriage relationship belief scale and gender, and father learning status, there was no significant difference between the faculty attended, family type, education status of mother, working status of mother, family income status and duration of using media tools. No statisticaly significant difference was found between e between two scales used in the study. The data obtained from this study were coded by the researcher and was transferred to SPSS 25.0 package computer program and the required analysis was performed in this program.