Predictive role of irrational beliefs and self-efficacy in romantic relationship on perceived relationship quality
Romantı̇k ı̇lı̇şkı̇lerde akıl dışı ı̇nançların ve öz-yeterlı̇ğı̇n algılanan ı̇lı̇şkı̇ kalı̇tesı̇ üzerı̇ndekı̇ yordayıcı rolü
  1. Tez No: 831776
  2. Yazar: MERYEM BEYZA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİME DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Üniversite öğrencilerinde romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançları ve öz-yeterliliği incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın katılımcıları, çoğunluğu İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi'nden olmak üzere çeşitli özel ve devlet üniversitelerinden 361 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada üniversite öğrencilerinden veri toplamak için Algılanan İlişki Kalitesi Anketi, Romantik İlişkide Akılcı Olmayan İnançlar Anketi ve Romantik İlişkide Öz-Yeterlilik Anketi ile Sosyo-Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar ve öz-yeterlik ile bunların alt boyutlarının üniversite öğrencilerinde algılanan ilişki kalitesini yordamasını araştırmak için korelasyon analizleri yapılmış ve ardından SPSS 23.0 versiyonunda çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin algılanan ilişki kalitesi, akılcı olmayan inançlar ve romantik ilişkide öz-yeterlik hem toplam puanlarının hem de alt boyut puanlarının cinsiyet, ilişki süreleri açısından anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için bağımsız örneklem t-testi analizi ve ANOVA testleri yapılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgular, algılanan ilişki kalitesinin akılcı olmayan inançlar ve öz yeterlilik tarafından anlamlı bir şekilde yordandığını ortaya koymuştur. Romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar ve öz yeterlik, algılanan ilişki kalitesindeki varyansın %18'ini açıklamaktadır. Ayrıca, akılcı olmayan inançların alt boyutlarından“sosyal zaman kullanımı”ile olumsuz öz-yeterlik ve olumlu öz-yeterlik algılanan ilişki kalitesinin anlamlı yordayıcı olarak bulunmuştur. Ayrıca, kadın ve erkek katılımcılar arasında algılanan ilişki kalitesi açısından anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It aims to examine irrational beliefs and self-efficacy in romantic relationship in university students. The participants of the study consisted of 361 university students from various private and public universities, mostly from Istanbul Medeniyet University and Istanbul Medipol University. In the study, Perceived Relationship Quality Questionnaire, Irrational Beliefs in Romantic Relationship Questionnaire and Self-Efficacy in Romantic Relationship Questionnaire and Sociodemographic Information Form were used to collect the data from university students. To investigate irrational beliefs and self-efficacy in romantic relationship as well as their subdimensions predict perceived relationship quality in university students, correlation analyses were conducted and then multiple linear regression analysis was implemented in SPSS 23.0 version. Moreover, independent sample t-test analysis and ANOVA tests were conducted to determine the perceived relationship quality, irrational beliefs and self-efficacy in romantic relationship both total scores and subdimensions scores of university students differed significantly in terms of gender, relationship durations. The findings gained from the analyses revealed that perceived relationship quality significantly predicted by irrational beliefs and self-efficacy. Irrational beliefs and self-efficacy in romantic relationship explained 18% of variance of perceived relationship quality. Also,“use of social time”in subdimensions of irrational beliefs and negative self-efficacy and positive self-efficacy significant predictors of perceived relationship quality. Moreover, it was found there is no significant difference in perceived relationship quality between male and female participants.