Uzak ve yakın mesafe ilişkisi, evlilik beklentisi, ilişki kalitesi ile ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examing the relationship between lond and close distance relationships, marriage expectations, relationship quality and relationship satisfaction
  1. Tez No: 925975
  2. Yazar: İDRİS USAME YÖRDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde yer alan lisans bölümlerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin deneyimlediği mesafe ilişkilerinin, evlilik niyeti, ilişki doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesine olan etkisi incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya 119'u erkek (%20,6) ve 458'i kadın (%79,4) olmak üzere toplamda 577 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmaya katılım sağlayan 577 öğrenciden 304 tanesi (%52,7) Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde, 273 tanesi (%47,3) Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde öğrenim görmektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Evlilik Ölçeği (Güzel, 2020), Uzak Mesafe İlişki Ölçeği (Aşıla Ceylaner, 2019), İlişki Doyumu Ölçeği (Curun, 2012), Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği (Sağkal ve Özdemir, 2018) ve Demografik Özellikler ile İlişkisel Ayrıntıların yer aldığı Kişisel Bilgi Formu kullanarak toplanmıştır. Evlilik niyeti, mesafe ilişkisi, ilişki doyumu ve ilişki kalitesinin; cinsiyete, üniversiteye, bölüme, sınıf düzeyine, ilişki deneyimine, mevcut ilişki durumuna ve ilişki başlatan ortama göre istatistiksel düzeyde anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu kapsamda evlilik niyeti, cinsiyete, üniversiteye, bölüme ve ilişki deneyimine göre farklılık ortaya koyup koymadığının tespit edilmesi adına Mann-Whitney U Testi; mesafe ilişkisi, ilişki doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesinin, cinsiyete, üniversiteye, bölüme ve ilişki deneyimine göre farklılık ortaya koyup koymadığının tespit edilmesi adına Bağımsız (İlişkisiz) Örneklemler t-Testi yapılmıştır. Evlilik niyetinin, sınıfa, ilişki deneyimine, mevcut ilişki durumuna ve ilişki başlatan ortama göre farklılık oluşturup oluşturmadığının tespit edilmesi adına Kruskal-Wallis H Testi; mesafe ilişkisi, ilişki doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesinin, sınıfa, ilişki deneyimine, mevcut ilişki durumuna ve ilişki başlatan ortama göre farklılık oluşturup oluşturmadığının tespit edilmesi adına Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre evlilik niyetinin, cinsiyete, bölüme ve sınıfa göre anlamlı bir farklılık sergilemediği ancak üniversiteye, ilişki deneyimine, ilişki başlatan ortama ve mesafe ilişki türüne/durumuna göre anlamlı bir farklılık sergilediği ortaya çıkmıştır. Uzak mesafe ilişkisi, ilişki doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesinin, cinsiyete göre anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı, uzak mesafe ilişkisi deneyiminin üniversiteye göre anlamlı farklılık ortaya koymadığı ancak ilişki doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesinin üniversiteye göre anlamlı bir farklılık ortaya koydukları, uzak mesafe ilişkisinin bölüme göre anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı ancak ilişki doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesinin bölüme göre anlamlı bir farklılık ortaya koyduğu, uzak mesafe ilişkisinin, ilişki deneyimine göre anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı ancak ilişki doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesinin ilişki deneyimine göre anlamlı bir farklılık ortaya koydukları, üzere uzak mesafe ilişkisinin, ilişki doyumunun ve algılanan romantik ilişki kalitesinin; üniversiteye ve bölüme göre anlamlı bir farklılık ortaya koydukları, ilişki doyumu ile algılanan romantik ilişki kalitesinin ilişki deneyimine göre anlamlı bir fark ortaya koymasına rağmen uzak mesafe ilişkisinin ilişki deneyimine göre anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı, bunun yanı sıra uzak mesafe ilişkisinin, ilişki doyumunun ve algılanan romantik ilişki kalitesinin cinsiyete göre anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı, uzak mesafe ilişkisi ile ilişki doyumunun ilişki başlatan ortama göre anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı ancak algılanan romantik ilişki kalitesinin ilişki başlatan ortama göre anlamlı bir farklılık ortaya koyduğu; bunun yanı sıra uzak mesafe ilişkinin sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı ancak ilişki doyumu ile algılanan romantik ilişki kalitesinin sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık ortaya koyduğu, ilişki doyumu ile algılanan romantik ilişki kalitesinin mesafe ilişki türü/ durumuna göre anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı ancak uzak mesafe ilişkisinin mesafe ilişki türü/ durumuna göre anlamlı bir farklılık ortaya koyduğu görülmüştür. Ölçekler arasında pozitif yönde bir ilişkinin bulunduğu görülmektedir. Ölçek bazlı alınan puan durumunun, doğru orantılı olarak diğer ölçekleri de etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında korelasyon değerine ilişkin olarak değerin, yer aldığı aralık korelasyon durumunu ortaya çıkarmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçeklere bakıldığında; Evlilik Ölçeği ile Uzak Mesafe İlişki Ölçeği arasında zayıf, Evlilik Ölçeği ile İlişki Doyumu Ölçeği arasında orta, Evlilik Ölçeği ile Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği arasında zayıf, Uzak Mesafe İlişki Ölçeği ile İlişki Doyumu Ölçeği arasında orta, Uzak Mesafe İlişki Ölçeği ile Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği arasında orta, İlişki Doyumu Ölçeği ile Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği arasında güçlü düzeyde bir korelasyon bulunduğu sonucuna erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of distance relationships experienced by university students studying in undergraduate departments at the Faculty of Education of Muğla Sıtkı Koçman University and the Faculty of Education of Van Yüzüncü Yıl University on marital intention, attitude and expectation, relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality. A total of 577 university students, 119 male (%20.6) and 458 female (%79.4) participated in the study. Of the 577 students who participated in the study, 304 (%52.7) are studying at Muğla Sıtkı Koçman University and 273 (%47.3) are studying at Van Yüzüncü Yıl University. Quantitative research methods were used in the study. The data of the study were collected using the Marriage Scale (Güzel, 2020), Long Distance Romantic Relationship Scale (Aşıla Ceylaner, 2019), Relationship Satisfaction Scale (Curun, 2012), Perceived Romantic Relationship Quality Scale (Sağkal & Özdemir, 2018) and the Information Form including Demographic Characteristics and Relational Details. It was examined whether marital intention, attitude and expectation, distance relationship, relationship satisfaction and relationship quality showed a statistically significant difference according to gender, university, department, class level, relationship experience, current relationship status and the environment that initiated the relationship. In this context, in order to determine whether marital intention, attitude and expectation differed according to gender, university, department and relationship experience, Mann-Whitney U Test; Independent (Unrelated) Samples t-Test was conducted to determine whether distance relationship, relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality differ according to gender, university, department and relationship experience. Kruskal-Wallis H Test was conducted to determine whether marriage intention, attitude and expectation differ according to grade, relationship experience, current relationship status and relationship initiating environment; One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was conducted to determine whether distance relationship, relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality differ according to grade, relationship experience, current relationship status and relationship initiating environment. According to the research results, it was revealed that marital intention, attitude and expectation did not differ significantly according to gender, department and grade, but did differ significantly according to university, relationship experience, environment that initiated the relationship and distance relationship type/status. Long distance romantic relationship experience, relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality did not differ significantly according to gender, long distance romantic relationship experience did not differ significantly according to university, but relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality did differ significantly according to university, long distance romantic relationship experience did not differ significantly according to department, but relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality did differ significantly according to department, long distance romantic relationship did not differ significantly according to relationship experience, but relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality did differ significantly according to relationship experience, as well as long distance romantic relationship, relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality; It was seen that they revealed a significant difference according to university and department, although relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality revealed a significant difference according to relationship experience, long distance relationship did not reveal a significant difference according to relationship experience, in addition, long distance romantic relationship, relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality did not reveal a significant difference according to gender, long distance romantic relationship and relationship satisfaction did not reveal a significant difference according to the environment that initiated the relationship, but perceived romantic relationship quality revealed a significant difference according to the environment that initiated the relationship; in addition, long distance romantic relationship did not reveal a significant difference according to grade level, but relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality revealed a significant difference according to grade level, relationship satisfaction and perceived romantic relationship quality did not reveal a significant difference according to distance relationship type/situation, but long distance romantic relationship revealed a significant difference according to distance relationship type/situation. It is seen that there is a positive relationship between the scales. It has been concluded that the score status obtained based on the scale affects the other scales in direct proportion. In addition, regarding the correlation value, the interval in which the value is located reveals the correlation status. When the scales used in the study are examined; it has been concluded that there is a weak correlation between the Marriage Scale and the Long Distance Romantic Relationship Scale, a medium correlation between the Marriage Scale and the Relationship Satisfaction Scale, a weak correlation between the Marriage Scale and the Perceived Romantic Relationship Quality Scale, a medium correlation between the Long Distance Romantic Relationship Scale and the Relationship Satisfaction Scale, a medium correlation between the Long Distance Romantic Relationship Scale and the Perceived Romantic Relationship Quality Scale, and a strong correlation between the Relationship Satisfaction Scale and the Perceived Romantic Relationship Quality Scale.