İşçi dövizleriyle iktisadi büyüme arasındaki ilişkinin karşılaştırmalı analizi: Eski SSCB ülkeleri üzerine bir uygulama
The comparative analysis of remittances and economic growth nexus: The case of former USSR countries
- Tez No: 569874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KIRAN BAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, göçmen çalışanların memleketlerine gönderdikleri işçi dövizlerinin iktisadi büyümeye olan etkisi araştırılmıştır. Temel iktisadi büyüme teorilerinin ve günümüz dünyasında yaşanan işçi dövizleri akımlarının incelendiği bu çalışmada eski 12 Sovyet Birliği üye ülkeleri, yani geçiş ekonomi örneği ele alınmıştır. Kurulan panel veri modeli Neo-Klasik Solow-Swan Modelini baz almış olup karşılaşılan veri eksikliğinden dolayı SSCB'nin dağıldığı 1991 yılından itibaren olan dönem yerine 2006-2016 dönemi üzerine çalışılmıştır. Bulgulara göre işçi dövizlerindeki artış GSYİH'yı arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study investigated the impact of remittances on economic growth of migrant sending countries. Starting with a review of theories of growth and of the key remittances corridors in the present-day global economy, the paper focused on 12 out of 15 former Soviet Union countries and used panel data model based on Neo-Classic Solow-Swan Model to examine the impact of remittances on economic growth within the period from 1991-2016. The study found the lack of reliable statistical indicators for the first 14 years after collapse of USSR, which narrowed the analysis to the 2006-2016 period. The study found that an increase in remittances increases GDP of a migration exporting country in the context of post-Soviet transition economy.