1950-1960 arası Türkiye'de sosyal ve kültürel kimlikler
Social and cultural identities between 1950-1960 years in Turkey
- Tez No: 569873
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kültür kelimesinin tanımı: Toplumların inanç ve düşünce sistemleri, yaşama şekilleri, gelenekleri, toplumca belirlenen davranış biçimleri veya bir toplumun içindeki bütün sosyal grup veya sınıfların paylaştığı bir yaşama biçimidir. Kültürel kimlik ise bireyin kendisini millet, etnisite, ırk, cinsiyet ve din gibi çeşitli kültürel kimliklerden oluşan belirli bir grup ile tanımlaması veya ona ait olduğunu hissetmesi anlamındadır. Türkiye'nin ulus-devlet yapısı, çeşitli kimliklerin var olmasını sağlamıştır. 1950'li yılların liberal ve çok partili havası; düşünsel, sosyal ve kültürel farklılıklara sahip kesimlerin, Türkiye'de her açıdan türemesine ve uygun ortamın bu yıllarda sağlanmasına sebebiyet vermiştir. Araştırmamız, 1950-1960 yılları arası sosyal ve kültürel kimliklerin varoluşsal süreçleri ve bu sürecin gelişmeleri üzerine yapılmaktadır. Farklı kimliklere sahip kesimlerin analizi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Intent of culture word: Belief and thought systems of societies, life styles, traditions, behaviors determined by society or a social life that is shared by all social groups or classes in a society. Cultural identity means that the individual identifies or feels that he belongs to a particular group of cultural identities such as nation, ethnicity, race, gender and religion. Nation-state structure of Turkey, has enabled the existence of multiple identities. The liberal and multi-party atmosphere of the 1950s; intellectual, social and cultural differences have sections, derived from every angle and Turkey in the appropriate environment have given rise to the provision in this year. This research is based on the existential processes of social and cultural identities between 1950 and 1960 and the development of this process. The analysis of sections with different identities is emphasized.