Mobil tabanlı otomatik tanıma ve veri toplama sistemleri kullanılarak etkinliğe katılım takip sistemi uygulaması
Activity management and tracking system analysis using mobile based automatic recognition systems
  1. Tez No: 569882
  2. Yazar: SÜLEYMAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bireyler gerek kişisel ve gerekse profesyonel donanımlarını geliştirmek için ilgi duydukları veya eksiklik hissettikleri alanlarda düzenlenen etkinliklere (konferans, kongre, sempozyum, seminer vb.) katılım göstermektedirler. Etkinlikler aynı zamanda ilgi duyulan alanla ilgili profesyonellerin oluşturdukları sosyal çevreyi genişletme amacını da taşımaktadır. Bu organizasyonlar kişileri, ilgi duydukları alanlarda daha donanımlı hale getirmekte ve genişleyen profesyonel ağ neticesinde daha iyi imkanlar sağlayan işlere sahip olmalarının yollarını açmaktadır. Etkinliklerin talep görmesi ve devamlılığın sağlanması için düzenleme komitesi tarafından etkinlik temalarının ve katılımcılarının iyi planlanması gerekmektedir. Bu etkinlikleri düzenlemek ise düzenleyicilerin oldukça yoğun bir emek harcamalarını gerektirmektedir. Bu aşamada organizasyon sahibi kurul iş yükünü hafifletmek ve kolaylaştırmak için güncel teknolojilere başvurmaktadır. Ne yazık ki bu amaç için kullanılması gerekli donanım ve yazılımlar yüksek maliyetli oldukları için kuruluşlar, daha düşük maliyetli alternatif arayışı içerisine girmektedirler. Bu çalışma, etkinliğin amaçlarına ulaşacak şekilde iyi planlanması, yönetilmesi ve kontrol edilmesi için minimum maliyet ile sistem tasarım ve uygulamasını kapsamaktadır. Çalışmada, donanım olarak güncel ve yaygın bir mobil işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ile telefonların bağlanıp veri alışverişini sağlayan bir sunucu bilgisayar kullanılmaktadır. Sunucu bilgisayarı, kullanıcılar ile veri tabanı arasındaki bağlantıyı sağlayan, yapılan çalışmaya bağlı olarak Web Api yazılımını barındırma görevini yapmaktadır. Bu çalışmada ortaya çıkarılan uygulama ile etkinliği düzenleyen kuruma; etkinlik süresince katılımcıların hareketlerini ve tercihlerini anlık olarak takip edebilmeyi, katılımcıları istedikleri etkinliğe yönlendirebilmeyi ve etkinlik sonrasında toplanan verilerden farklı raporlar elde edebilmeyi mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals participate in events (conferences, congresses, symposiums, seminars, etc.) organized in areas where they feel interested or lacking in order to improve their personal and professional equipment. Activities also aim to expand the social environment created by professionals in the area of interest. These organizations make people better equipped in their areas of interest and open up ways for them to have jobs that provide better opportunities as a result of an expanding professional network. Efficiency themes and participants should be well planned by the organizing committee to ensure that the events are demanded and sustained. Arrangement of these activities requires regulators to spend a lot of labor. At this stage, the organization owner uses current technologies to lighten and facilitate the workload. Unfortunately, organizations are looking for a more cost-effective alternative because the hardware and software required for this purpose are costly. This study covers system design and implementation with minimum cost for good planning, management and control of the activity to achieve its objectives. In the study, a server computer is used to connect the phones and exchange data with smart phones with a current and common mobile operating system. The server computer provides the connection between the users and the database, hosting the Web Api software depending on the work being done. In this study, the organization regulating the activity with the application revealed; During the activity, it is possible to follow the movements and preferences of the participants momentarily, to direct the participants to the desired activity and to be able to obtain different reports from the data collected after the activity.