Uzay robot kolu sistemlerinin kinematik analizi ve bir model üzerinde uygulanması
Kinematic analysis of the space robotic systems and its application on a model
  1. Tez No: 56990
  2. Yazar: HAKAN ÇUKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA BARKANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Uzay aracına yerleştirilmiş robot kolu sistemleri, gelecekteki uzay çalışmalarında önemli rol oynayacaktır. Uzay robot sistemlerinin sabit bir tabana sahip olmamaları,sistemlerin kontrolünde bazı sorunlar doğurmaktadır. Robot kolunun hareketi, uzay aracının pozisyon ve durumu bozulmuş bir şekilde hareket etmesine yol açar. Sonuç olarak, robot kolunun uç noktası istenen noktaya ulaşamaz. Bu çalışmada incelenen kontrol yöntemi, dönüştürülmüş hareket oram kavramına ve açısal momentumun korunumu ilkesine dayanmaktadır. Ayrıca kontrol algoritması, basit bir robot kolu sistemi üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A robotic manipulator system installed in satellites will play an important role in future space projects. However, the lack of a fixed base raises many problems in controlling space robotic systems. The commanded arm motions produce motion of the satellite which disturb position and attitude of the supporting base satellite. As a result, end effector of manipulator will miss the target. In this study, a control method for free-flying space manipulators based on resolved motion rate control concept and conservation of angular momentum is used and the control algorithm is demonstrated by computer simulation with a simple model of robot satellite.